BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Megtorpant a forinterősödés

Péntek után tegnap is erős ellenállásba ütközött a hazai deviza euróhoz viszonyított árfolyama a 254 forintos szintnél. Bár a Világgazdaság által megkérdezett elemzők szerint rövid távon továbbra is a 255 forint körüli szinten mozoghat a forint, többségük egyetért abban, hogy év végére akár a jelenlegi szintek alá is erősödhet a hazai fizetőeszköz kurzusa. A következő hetek devizapiaci eseményeit elsősorban az Európai Központi Bank és az amerikai Federal Reserve kamatdöntése és az ezzel kapcsolatos várakozások mozgathatják. Amennyiben a Fed a szeptember 18-i ülésen a lazítás megkezdése mellett dönt, az kedvezően befolyásolhatja a fejlődő piaci devizák árfolyamát. Ennek ellenére további jelentős erősödésre ekkor sem számíthatunk a magyar fizetőeszköz esetében.

Az elmúlt napok már a stabilizáció és konszolidáció napjai voltak a fejlődő országok devizapiacain – közölte Trippon Mariann, a CIB Bank vezető elemzője. Az augusztus eleji pánik után ugyanis a hónap második felében a piacokat egyre jobban megnyugtatta a jegybanki aktivitás és a Fed-tisztviselők nyilatkozatai, amelyek alapján a jegybank mindent megtesz a válság elmélyülésének megelőzésére. A forintot ezenfelül segítette, hogy az augusztusi elmaradt kamatlazítás után nem csökkent a forinteszközöktől elvárt kamatfelár sem. Ennek köszönhetően az euró ára a múlt hét utolsó három napján 259 forintról 254-re mérséklődött. A kurzus további alakulását is elsősorban a külső faktorok mozgathatják. Ha a piacok stabilak maradnak, a forint megmaradhat a jelenlegi, viszonylag erős szinten, s nincs kizárva, hogy év végéig óvatos erősödéssel, 255 forint alatt stabilizálódjon az árfolyam. Ennek ellenére további jelentős izmosodásra a forint piacán nem számít az elemző.

A hazai fizetőeszköz árfolyamát a következő napokban elsősorban a Feddel és az EKB-val kapcsolatos kamatvárakozások határozhatják meg – mondta Suppan Gergely, a Takarékbank vezető elemzője. Mivel a piacok jelenleg nagyobb esélyt adnak a szeptemberi Fed-kamatvágásra, ennek elmaradása negatívan érintheti a forint árfolyamát is. A meginduló amerikai lassítással párhuzamosan viszont támaszt nyújthat a forintnak a külkereskedelmi mérleg javulásával együtt jobbá váló folyó fizetési mérleg és a további beáramló európai uniós pénzek – tette hozzá Suppan. Év végére így fokozatos erősödéssel akár ismét a 250 forintos szint alá juthat a magyar deviza kurzusa. Bár a következő napokban még teljesen stabil árra nem lehet számítani, a korábbi 5–8 forintos napon belüli ingadozásra azonban nem valószínűi, hiszen a piacok egyre kevésbé reagálnak az Amerikából érkező másodlagos jelzálogpiaci hírekre. VG

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.