BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Ismét lejtmenetben a forint

Egyértelműen a külső faktorok felelősek azért, hogy az euró magyar devizával szembeni árfolyama ismét 263 forint fölé emelkedett – vélik a Világgazdaság által megkérdezett elemzők.

A héten napvilágra került makroadatok közül a szolgáltatóipari beszerzésimenedzser-indexek Európában a vártnál mérsékeltebben, az Egyesült Államokban viszont jóval alacsonyabban alakultak – ez pedig a recessziós félelmek erősödéséhez vezetett. Ma az Európai Központi Bank elnökének a kamatdöntést követő kommentárja lehet jelentős hatással a forintra – ha Trichet a beszédében a növekedési aggodalmakra nagyobb hangsúlyt helyez, mint az inflációra, akkor az az eddig makacsul kitartó EKB kamatcsökkentési ciklusának közeli kezdetére utalna. Ez klasszikus esetben kedvezhetne is a forintnak, azonban a központi bank esetleges kamatmérséklése inkább a nyugat-európai gazdaságok lassulásának növekvő kockázatára hívná fel a befektetők figyelmét.

A következő hetekben a függőben lévő amerikai lakásértékesítések, illetve a friss munkanélküliek számának alakulásáról tájékoztató statisztikákra, illetve a hazai GDP- és inflációs jelentésekre reagálhat erőteljesen a piac – mondta el Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője. A szakember véleménye szerint szinte lehetetlen reális becslést adni a forint árfolyamának alakulásáról a következő hetekben, az azonban valószínűtlen, hogy az euró 265 forint fölé drágulhatna.

Valamivel kedvezőbben ítéli meg a magyar deviza helyzetét Trippon Mariann, a CIB Bank elemzője; az éppen megjelenő adatok mozgathatják majd az euró forinttal szembeni árfolyamát, rövidebb távon a 255–260 forintos sávban, a gyengülés irányába mutató kockázatokkal. Ha nem éri a magyar gazdaságot erőteljes belső sokkhatás, akkor a második fél évben várhatóan enyhülő bizonytalanság nyomán a feltörekvő piacokon végbemenő komoly hangulatjavulásból a forint is profitálhat.

A magyar deviza helyzete régiós összehasonlításban viszont nem ad okot derűlátásra, árfolyama ugyanis sokkal inkább együtt mozog a részvénypiacokkal, mint a cseh koronáé vagy a lengyel zlotyé. MA

RSB: 290 forintos euró

A Royal Bank of Scotland vezető elemzőjének véleménye szerint a forint lehet a feltörekvő piaci devizák közül a kockázatkerülő befektetői magatartás egyik legnagyobb vesztese.

A szakértő év végére 280 forintos euróárfolyamot vár, és azt sem tartja elképzelhetetlennek, hogy megdőljön az eddigi 285,15 forintos történelmi csúcs, és a 290-es szintet is elérje a kurzus.

A szakértő év végére 280 forintos euróárfolyamot vár, és azt sem tartja elképzelhetetlennek, hogy megdőljön az eddigi 285,15 forintos történelmi csúcs, és a 290-es szintet is elérje a kurzus. -->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.