A megnövekedett információdömpingben nehéz az eligazodás, sokan visszaélnek a daganatos betegek szorult helyzetével, kihasználva „csodavárásukat”, ennek megakadályozása is rendkívül fontos feladatunk.
A liga kiegészített stratégiájában megfogalmazta, hogy foglalkozni kell az emlő- és a méhnyakrákosok mellett más daganattal küzdő betegekkel is. Köztük például a limfómásokkal, hiszen hazánkban évente ezer új ilyen megbetegedést fedeznek fel. A betegség krónikus lefolyású, tünetei nem látványosak. Ez a kór azok közé a tumoros megbetegedések közé tartozik, amelyekről az emberek rendkívül keveset tudnak, pedig ha korán felfedezik, könnyebben és teljesen gyógyítható. Fontos tehát, hogy a betegek minél előbb eljussanak az ország valamelyik hematológiai centrumába, ahol a legkorszerűbb kezeléseket kapják meg. A hematológiai centrumokba a háziorvos éppúgy beutalhatja őket, mint a belgyógyász vagy a hematológus szakorvos.
Az első lépést azonban a betegeknek többnyire magunknak kell megtenni: ha makacsul tartja magát egy nyirokcsomó-duzzanat, vagy túl sokáig jelentkeznek a panaszok, feltétlenül orvoshoz kell fordulni. A betegnek ismerni kell a kezelés lehetőségeit, eredményességét és mellékhatásait. Mellékhatásmentes kezelés nincs, sokszor a legeredményesebb kezelés átmeneti kellemetlenségek sorával jár. A tünetmentes betegek egy részét nem kell kezelni, de kontrollálni igen. Egyre sürgetőbb igény mutatkozott a limfómás betegek körében, hogy betegtársaikkal rendszeresen találkozhassanak, orvosaiktól érdeklődhessenek az őket érintő kérdésekről. Ezért Budapesten, az Országos Onkológiai Intézetben megalakítottuk Limfóma Klubunkat (1122 Budapest, Ráth György u. 7–9., 14-es épület, tükörterem, fszt., további információ: Lontainé Hegymegi Erzsébet, 06-20/565-4818, 06-1/225-8111, [email protected]).
A Magyar Rákellenes Liga 2007 decemberében alapította meg Májrák Tagozatát. A májrák hosszú ideig tünetmentes, így gyakran véletlenül, például egy hasi ultrahangvizsgálatot követően ismerik fel. Ám az előrehaladottabb májráknak sincs egyértelmű tünete, ugyanis a krónikus májgyulladás vagy a májzsugor is okozhat hasi fájdalmat, feszítő érzést a has jobb oldalán, esetleg sárgaságot, lábdagadást, vizenyőt a hasüregben, étvágytalanságot, jelentős testsúlyvesztést, hőemelkedést, éjjeli izzadást. A máj rosszindulatú daganata akkor gyógyítható meg véglegesen, ha korai stádiumban – mielőtt a máj állományában vagy a környéki nyirokcsomókra, illetve más szervekre továbbterjedt volna – felismerik. A gyógyuláshoz azonban fontos a beteg jó általános állapota, és az, hogy a máj működése megfelelő legyen. Ez a sebészi beavatkozás feltétele, amelynek során a daganatos gócot a körülvevő májszövettel együtt eltávolítják. Amennyiben a daganat a májlebenyben keletkezik, úgy azt teljes egészében kioperálják. A megmaradt, egészséges májszövet ugyanis pótolni tudja a kiesett részek működését. Ilyen műtét azonban csak a májrákosok tíz százalékánál végezhető el, s tapasztalatok szerint a májátültetés is kevés betegnél végezhető el.
A májrák nehezen gyógyítható, de éppen a korai szakaszban van rá lehetőség. Műtéttel, egyéb beavatkozással és nem utolsósorban az erre a betegségre megjelenő új gyógyszerrel. Reméljük, a rövid időn belül létrejövő konszenzus kijelöli a betegutat, öszszeáll egy használható és ajánlható listája a hepatológus-onkológus szakembereknek.
Magyarországon évente tízezer ember betegszik meg tüdőrákban és nyolcezren meg is halnak meg ebben a betegségben. Ezzel a számmal sajnos miénk a világelsőség. A betegeknek és hozzátartozóiknak ismerniük kell a lehetséges legkorszerűbb kezelési módokat, s ahhoz hozzá is kell jutniuk. Össze kell fogni a tüdőrák-halálozás megállítása érdekében is. Ehhez nem elegendő az orvos, a jó ellátás, az új gyógyszeres kezelés. A társadalomnak kell összefogni, hogy segítsük, támogassuk mindazokat, akik nem tudnak a saját egészségük érdekében tenni. Sokszor a szándék megvan, de az akarat gyenge. A szenvedélyekből adódó kockázatok makacs tények: segítsük az embereket a dohányzásról való leszokásban. Célunk, hogy az onkológiában zajló forradalmi változásokról a tüdőrák kezelésében is elérhető célzott biológiai terápiákról eljussanak az információk az érdeklődőkhöz, érintettekhez. A betegek bármilyen a rákbetegséghez kapcsolódó kérdéssel fordulhatnak a Magyar Rákellenes Ligához a 06-80/505-675-ös ingyenesen hívható információs telefonszámon.
A szerző a Magyar Rákellenes Liga elnöke
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.