A valuta gyengül, és ezzel egyidejűleg erősödik az infláció, az ottani vezető tőzsdeindex az idei első félév során 37 százalékot veszített az értékéből.
Mint a Wirtschaftswoche rámutat , Törökországban paradox helyzet alakult ki: a gazdaságban lenne erő, hogy könnyebben vészelje át a globális pénzügyi válságot, de a belpolitikai feszültség mindenre árnyékot vet. Az országba dől a működő tőke: tavaly közel 20 milliárd dollárnyi közvetlen befektetés érkezett az országba, amit az idei első két hónapban – egy további, ugrásszerű növekedéssel – 7,4 milliárd dollár követett.
A kivitel – részint a hagyományos szektorokból, részint az ottani olcsó munkaerőre telepített korszerű üzemekből – továbbra is növekszik, nagy része ráadásul olajexportáló térségekbe (Közel-Kelet, Oroszország) megy, ahol nem lanyhul a kereslet. A mégis meglévő bajokat a kiéleződő politikai feszültségből vezetik le: a legutóbbi választásokat magabiztos fölénnyel nyerő kormánypárt ellen alkotmánybírósági eljárás folyik, azzal a hivatkozással, hogy a szekularizált államrend megbontására és a közélet iszlamizálására törekszik.
A helyzetet csak súlyosbítja, hogy – feltételezések szerint nyugdíjas tábornokok – terrorcselekményekkel provokálnák a hadsereget egy katonai hatalomátvételre. Ebben a helyzetben – figyelmeztet a Wirtschaftswoche – könnyen elveszíthetik bizalmukat a befektetők az, alig egy-két éve is még gazdasági csoda-országnak tekintett Törökország iránt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.