Megerősítést nyert az európai uniós források felhasználásához kapcsolódó szabályozás egyik úttörő rendelkezése, amely szerint panaszt tehetnek a pályázók az elutasító döntés ellen. Ez a lehetőség most a nemzeti fejlesztési és gazdasági, illetve a pénzügyminiszter 14/2008. (VIII. 19.) NFGM–PM együttes rendeletével még egyértelműbbé és szigorúbbá vált. Panasz esetén ötnapos önrevíziós lehetőséget biztosít a sérelmes döntést hozó szervnek a korrekcióra, ugyanakkor a 2008. augusztus 29-ét követően megjelenő pályázati kiírásoknál a panasz elutasítása esetén már kizárja a felülvizsgálati kérelem lehetőségét (VG, szeptember 5., 5. oldal).
A panaszok érdemi elutasítását szabályozó jogszabályi lehetőségnek a kibővítése azt a célt szolgálja, hogy a panaszok elbírálása hatékonyabbá váljon – tájékoztatta lapunkat a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség. A 2007–2013-as programozási időszakra irányadó 255/2006. (XII. 8.) kormányrendelet szabályozta először a panaszok kezelésének rendjét. Ez a beadványokat két csoportra osztja: a közreműködő szervezetek, illetve a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (irányító hatóságok) döntései elleniekre.
Az új szabályozással megnyílik az út az önrevízió előtt. Ennek keretében a döntéshozó szerv a panasznak helyt adhat, és az érintett döntést saját hatáskörben megváltoztathatja. Ha az önrevízión belül nem bírálják el a beadványt, akkor az általános panasz-ügyintézési rend szerint az illetékes szervezeti egységhez továbbítják azt.
Más fontos változás, hogy az új rendeletben újabb ponttal bővült a beadványok érdemi elutasításának a köre. E szerint a panaszt érdemi vizsgálat nélkül kell elutasítani, ha az a megsértett jogszabályi vagy kiírás szerinti rendelkezésekre történő hivatkozást nem tartalmazza.
A kétlépcsős – sokszor hoszszadalmasnak tartott – jogorvoslat helyett most a közreműködő szervezeteknek és az irányító hatóságoknak az önrevízió lehetőséget ad arra, hogy a típushibákat orvosolják, és öt napon belül visszafogadják a projekttervet. Ez idő alatt természetesen arra is van mód, hogy az egyéb hibákat korrigálják. Az önrevíziós rendszer így továbbra is biztosítja, hogy egy-egy panaszbeadványt két független szervezet/szervezeti egység is megvizsgáljon. A bíráló bizottsági döntés jogosnak talált sérelmezése után az irányító hatóság így gyorsan vissza tudja helyezni a projekttervet az értékelési folyamatba. Ezzel a módszerrel az alapos panaszszal érintett projekttervek értékelési folyamata is ésszerű időn belül lezárul, továbbá az érdemi panaszok elbírálásának határideje is lerövidülhet.
Az összes megvizsgált beadvány 33 százaléka bizonyult jogosnak.
Az összes megvizsgált beadvány 33 százaléka bizonyult jogosnak.-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.