BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Házhoz jön a szelektív hulladékgyűjtő - Nézze meg!

Szabó Imre környezetvédelmi és vízügyi miniszter bemutatta Budapest első "szelektív panel" projektjét a gazdagréti lakótelep egyik épületében. Egy debreceni vállalkozó találmánya nyomán Budapesten most először kínálnak műszaki megoldást arra, hogy házon – sőt, emeleten – belül biztosítsák a lakóknak a szelektív hulladékgyűjtést - áll a környezetvédelmi minisztérium szerkesztőségünkhöz eljuttatott közleményében.

A Szabó János debreceni vállalkozó által kifejlesztett ötlet lényege, hogy a panelház lakói minden emeleten a szemétledobóban kezelőgombok segítségével választhatják ki, hogy éppen kommunális, azaz vegyes háztartási hulladékot, vagy újrahasznosítható - műanyag vagy papír - hulladékot dobnak a rendszerbe.

A kezelőgombok a ledobócső végén, a földszinti tároló helyiségben egy szeparáló berendezést működtetnek, amely a lakók által ledobott hulladékot a megfelelő gyűjtőedénybe irányítja. A gazdagréti épületben háromféle választási lehetőség van: a lakók külön dobhatják le a műanyag hulladékot - PET palack, műanyag vagy műanyag alapanyagú flakon -, a papír hulladékot - újságpapír, irodai papír, szórólapok, kisebb méretű kartonpapírok -, valamint a vegyes kommunális hulladékot, azaz minden egyéb háztartási hulladékot.

Debrecenben kísérleti jelleggel két hasonló rendszer már megvalósult, ennek tapasztalatai alapján építették ki az első budapesti szelektív panel rendszert. A debreceni tanulmányházak tapasztalatai azt mutatták, hogy a lakók szívesen éltek a lehetőséggel. Egy lépcsőházból egy hónap alatt mintegy 4,4m3 újrahasznosítható hulladékot, elsősorban PET palackot, italos kartondobozt és alumínium dobozt szállítottak el. A mostani projekt az Öko-Pannon és a XI. kerületi önkormányzat közös finanszírozásával valósult meg, mintegy 1,6 millió forintból, és Molnár Gyula, Újbuda polgármestere szerint további öt hasonló berendezés kiépítése van előkészületben.

Szabó János, a rendszer feltalálója a VGO-nak úgy nyilatkozott: bár egyelőre a hulladékot szelektíven gyűjtő panelházaknak nem származik közvetlen anyagi hasznuk a részvételből, egy idő után verseny is kialakulhat ezen a téren. Jelen pillanatban az immár hasznosítható másodnyersanyaggá váló hulladékot a kommunális szolgáltatók kezelik.

Ebből adódóan a csatlakozó panelházak lakói megtakarítást érhetnek el azzal, hogy csökken az általuk termelt hulladék mennyisége, más anyagi hasznuk viszont nem származik ebből. 

A "szelektív panelre" vonatkozó szabadalmi kérvény jelenleg elbírálás alatt van, Szabó János hangsúlyozta: a továbbiakban is szeretne részt venni a projektben, amely egyelőre nonprofit jelleggel működik. Véleménye szerint a későbbiekben ezt is profito orientálttá kellene tenni, hiszen ez nyújtana megfelelő motivációt az elterjedéshez.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.