Történelmi lecke. Ijesztő hasonlóságok vannak az 1929-ben kezdődött nagy gazdasági világválság és a tavaly kibontakozó krízis között. Egyre többen tartanak attól, hogy megismétlődhet az a rendkívül súlyos gazdasági visszaesés és pangás, amely a harmincas évek elejét világszerte jellemezte. Mások viszont arra hívják fel a figyelmet, hogy pánikra nincs ok, rengeteg a különbség is a két időszak között, elsősorban a hatóságok fellépését illetően – s így ezúttal talán elkerülhető a világtörténelem legsúlyosabb gazdasági kríziséhez hasonló mélységek feltárulása.
Tavaly január óta annyit zuhantak a tőzsdeárfolyamok a fejlett világ legtöbb meghatározó országában, mint az 1929 októberében kipattant válság óta ilyen rövid idő alatt sohasem – állapítja meg a Handelsblatt elemzője. A frankfurti börze DAX indexe a 2008 januárja és 2009 márciusa között eltelt 14 hónap alatt 55 százalékot zuhant. Szinte pontosan annyit, amennyit 1929 szeptemberétől kezdve 14 hónap alatt a Dow Jones.
Más, viszonylag enyhe gazdasági recessziót eredményező tőzsdei árfolyamzuhanások során is bekövetkezett 55 százalékos esés, sőt, még nagyobb is. A dotkom válság idején például (2000 márciusától) a DAX index értéke egyharmadára olvadt – ám nem ilyen gyorsan. Az akkori krízis során két és fél évig tartott, amíg az esés elérte az 55 százalékot.
A mostani és az 1929-es válságban tehát az a közös, hogy rendkívül gyorsan estek rendkívül nagyot az indexek. Ha megismétlődne a történelem, akkor még további óriási zuhanás várhat a tőzsdékre – elvégre az 1929-ben kezdődött válság mélypontján (1932-ben) a Dow Jones 89 százalékkal (!) volt alacsonyabb szinten, mint a krízis kirobbanásakor.
A tőzsdeindexek hasonló mozgása dacára azonban rengeteg különbség is van az 1929-es és a mostani krízis között. A múlt század nagy világválsága idején világszerte kilencezer bank ment csődbe, egyedül az USA-ban 1930 első tíz hónapjában 744 hitelintézet vált fizetésképtelenné.
A mostani válság során néhány bank szintén a csőd szélére jutott, de a Lehman Brothers kivételével egyet sem hagytak az államok fizetésképtelenné válni. Így mindeddig el lehetett kerülni azokat a tömeges bankpánikokat, amelyek 1930 során többször is megismétlődtek, teljesen szétzilálva a pénzügyi rendszert.
Még nagyobb különbséget jelent a két válság között, hogy az 1929-es krízis során hatalmas defláció volt megfigyelhető. Az árak már 1930-ban óriásit zuhantak, és ezt a bérek csökkenése is követte, súlyos deflációs spirál alakult ki. Ennek legfőbb oka az aranystandardra való visszatérés erőltetésében rejlett – véli Barry Eichengreen, a Berkeley Egyetem közgazdászprofesszora, a téma egyik legnevesebb kutatója. A mostani krízis során nincs olyan tényező, amely olyan súlyos defláció irányába hatna, mint az aranystandardra visszatérés.
Igaz, más világhírű közgazdászok más tényezőket jelöltek meg az 1929-es válság fő kiváltó okaként. Milton Friedman például elsősorban a Fed rossz monetáris politikáját hibáztatta, szerinte ugyanis az USA jegybankjának szerepét betöltő intézmény tétlenül szemlélte a pénzkínálat egyharmados zsugorodását. John Maynard Keynes ezzel szemben az állami fiskális politika tétlenségét kárhoztatta: szerinte a költségvetésnek nagy deficitek felhalmozása árán pótlólagos keresletet kellett volna teremteniük, s így el lehetett volna kerülni a tömeges gyárbezárásokat és a súlyos munkanélküliséget. Irving Fisher pedig az 1920-as években végbement túlzott eladósodást és a deflációt jelölte meg a válság fő okaként – ezt a véleményt korábbi megnyilvánulásai alapján Ben Bernanke jelenlegi Fed-elnök is osztja.
Akármelyik magyarázatot fogadjuk is el azonban helytállónak, nyilvánvaló, hogy a világ meghatározó gazdaságaiban az állam ma alapvetően másként viselkedik, mint 1929–32 között. Nem törekszik a költségvetési egyensúly mindenáron való fenntartására, hanem nagy gazdaságélénkítő intézkedéscsomagokat valósít meg – sokak szerint talán túlságosan is megnövelve a deficitet.
A jegybankok sem ülnek tétlenül, sokféle eszközzel próbálják növelni a pénzkínálatot. Az eladósodottság negatív következményei ellen pedig adósmentő programokat léptettek életbe. UGy
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.