Az MNB kamattartásról szóló hétfői döntését a Közép-Kelet-Európára szakosodott, londoni és prágai központú Wood & Co. befektetési társaság főközgazdásza, Raffella Tenconi - az előző napi londoni munkaszünet miatt kedden adott elemzésében - "pozitív" minősítéssel látta el. Tenconi szerint a kamatdöntés megerősíti, hogy a magyar jegybank továbbra is a pénzügyi stabilitás megőrzésére összpontosít.
A cég vezető elemzője szerint ugyanakkor a recesszió mélysége, valamint a kormány reformlépései módot adnak a fokozatos pénzügypolitikai enyhítésre. A Wood & Co. már júniusra elképzelhetőnek tartja az első, általa negyed százalékpontosra jósolt kamatcsökkentést. Tenconi hozzátette azonban: a háznak továbbra is az a véleménye, hogy a pénzügyi stabilitáshoz politikai stabilitás szükséges, ezért a monetáris enyhítés a kormány stabilitásától függ.
A Wood & Co. már egy korábbi, a kamatdöntés előtt adott elemzésében is kiemelte a politikai stabilitás fontosságát, mondván: ennek megítélésében fontos tényező lesz a júniusi európai parlamenti választás, ezért az MNB is valószínűleg ennek kimenetelére vár az enyhítési kurzus újrakezdésével.
A cég elemzői az év végére 8,50 százalékos, tizenkét havi távlatban 7,50 százalékos magyarországi jegybanki kamatszintet jósolnak a most változatlanul hagyott 9,50 százalék helyett.
A 4cast nevű londoni gazdaságelemző központ értékelése szerint március óta egyértelműen javult a globális kockázatvállalási készség, és a javulás folytatódik, ami látszik a forint teljesítményén is. Az MNB Monetáris Tanácsa azonban "már megégette magát" a gyors december-januári kamatcsökkentésekkel, ezért valószínűtlen, hogy ezúttal gyorsan reagálna. A 4cast kiemeli az MNB kommentárjából azt a kitételt, hogy globális kockázatvállalási hajlam "kiszámíthatatlan". A cég szerint ugyanakkor a magyar jegybank kamatdöntő testületének "galambjai erőteljesen nyomulnak, sokkal erőteljesebben, mint ahogy azt bárki gondolta volna". Az enyhítést pártolók már most javasoltak egy "nagyon agresszív", fél százalékpontos csökkentési javaslatot, alig két hónappal azután, hogy elhangzott egy 1,00 százalékpontos kamatemelési indítvány.
A 4cast szakértői felidézik, hogy a hétfői kamatdöntés előtt szinte nem volt olyan elemző, aki akár negyed százalékpontos magyarországi kamatcsökkentést jósolt volna erre a hónapra, és a piacok egyértelműen zéró valószínűséggel árazták a májusi enyhítést. A cég szerint azonban az MNB mozgástere továbbra is szűk; a 4cast elemzői az egész idei évre mindössze fél százalékpontos csökkentést valószínűsítenek.
Az MTI által a mostani kamatdöntés előtt gyűjtött citybeli előrejelzések visszatérő eleme volt az a vélemény, hogy az enyhítés újrakezdésének feltétele az elmúlt hetek forinterősödésének stabilizálódása.
A JP Morgan bankcsoport londoni befektetési részlegének prognózisa szerint akkor várható MNB-kamatcsökkentés, ha a forint egyértelmű, több hónapig tartó erősödési pályára áll rá. A cég szerint az első enyhítés legvalószínűbb időpontja július, és a ház elemzői az év végéig összesen 1,00 százalékpontos magyarországi kamatcsökkentést jósolnak. A JP Morgan távlati előrejelzésében 2010 júniusáig 7,50 százalékra csökkenő MNB-alapkamat szerepel.
A Goldman Sachs londoni befektetési részlegének előzetes értékelésében is az állt, hogy az MNB "még mindig aggódik a pénzügyi stabilitás miatt", és a kamatenyhítés újrakezdéséhez szüksége lesz arra, hogy a forint tartósabban erős maradjon.
A Barclays Capital londoni befektetési társaság előrejelzése szerint az IMF-program második felülvizsgálatának sikeres lezárulta, valamint a forint "robusztus" teljesítménye erősítheti a magyar jegybank bizakodását, de az MNB valószínűsíthetően csak akkor kezdi "tesztelni a piacot", ha a forint jelenlegi ereje kitart, és a globális piaci környezet is kedvező marad. A "piactesztelésre" a ház szerint júniusban vagy júliusban már sor kerülhet, de a cég saját előrejelzése az, hogy az MNB inkább augusztusban szánja el magát erre.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.