„A tesztelés sosem cél, hanem eszköz, amely az egyes szoftverrendszerek működési kockázatának csökkentésére és minőségének növelésére hivatott. Emiatt a tesztelési feladatok tervezésekor, módszerek és eszközök kiválasztásakor mindig az adott projekt igényei és lehetőségei alapján járunk el” – nyilatkozta a VG Online megkeresésére Tóth Szabolcs, az ALVICOM Testcenter vezető munkatársa.
„Tíz éve fő tevékenységünk a tesztelés, ami a magyar piacon egyedülálló. Az évek során sokféle igény merült fel a cégek részéről. Vannak, akik konkrét elképzelésekkel keresnek meg minket, és annak megvalósításában kérnek segítséget. Akad olyan is, aki a tesztelés fontosságát felismerte, de az elképzelés kialakításánál már szakértő bevonását igényli. Sajnos sok esetben csak akkor keresnek meg minket, amikor a nem megfelelő tesztelés miatt már súlyos üzemzavarok hátráltatják a cég működését.”
A szakember szerint a tesztelés azért is fontos, mert a piaci igényekre való gyors és megfelelő válasz igénye magában hordozza az informatikai rendszerek gyors és megbízható fejlesztésének és működtetésének kényszerét. Az egyre jelentősebb méretű és bonyolultságú informatikai háttér működtetése és fejlesztése csak átgondolt és hatékony tesztelés mellett valósítható meg.
Megfelelő tesztelés hiányában a komplex rendszerek utólagos javítására és működtetésére pedig egyre többet kell költeni, és előbb utóbb eljut a vállalat oda, hogy komolyabb rendszerhiba miatt ügyfél és piacvesztés is bekövetkezhet. Ha az utólagos javítások, esetleges tervezési hibák áthidalása nem megfelelően zajlik, akkor az megbosszulja magát. A hiányos tesztelésből és a kevéssé átgondolt hibajavításból eredő további incidensek száma exponenciálisan nő, folyamatos módosításra kényszeríti a rendszer üzemeltetőit.
A cég tapasztalatai szerint bár recesszió van, sokan előre menekülnek, és az innovációs költségek kisebb mértékű csökkentése mellett készülnek az „új korszakra”: versenyelőnyt próbálnak kovácsolni.
A fejlődés a tapasztalatok alapján ott látszik leginkább, hogy ma már minden valamire való tenderkiírásban és emiatt a projektek tervezésekor a teszteléssel, mint problémakörrel külön foglalkoznak, mind szervezeti, mind módszertani, mind pedig ütemezés és költség szempontjából.
Mindenkiben megfogalmazódott már a „teszteljünk módszeresen” igény, de sok esetben nem találtak megfelelő megoldást a „hogyan”-ra. A legfontosabb kérdés, miként lehet a tesztelést hatékonyan beilleszteni a fejlesztési folyamatba, illetve az adott vállalati szervezetbe. Hibás megközelítés az erőfeszítések ellenére is azt eredményezi, hogy a tesztelés nem tudja felmutatni az elvárt eredményeket.
Az Alvicom Testcenter ezekre a problémákra nyújt megoldást: ötvözi a nemzetközileg elfogadott (ISTQB) alapelveket az évtizedes múltja során megszerzett gyakorlatokkal, figyelembe véve ügyfeleik egyedi elképzeléseit, igényeit.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.