Az idei első három hónapban 0,4 százalékos bővülést regisztráltak az előző év azonos időszakához képest. Ebben az időszakban az Egyesült Államok gazdasága 1,6, Németországé 3,8, Japáné pedig 4 százalékkal zsugorodott - emlékeztet a Reuters.
Ausztráliát egyértelműen a külkereskedelem mentette meg a recessziótól, amely 2,2 százalékpontot adott hozzá az ország GDP-jéhez. A prímet az éves alapon 18,3 százalékkal bővülő agrárexport vitte a kimagaslóan jó búzatermésnek köszönhetően. Pozitív módon járult hozzá a gazdasági teljesítményhez a fogyasztói és a kormányzati kiadások növekedése is.
A gazdaság egyéb szektorai azonban továbbra is gyengék. Az üzleti beruházások 6,1, az import 7 százalékkal esett 2008 első negyedévéhez képest. A májusi autóeladások 14,9 százalékkal zsuorodtak az egy évvel korábbi szinthez képest. Elemzők ezért úgy vélik, hogy Ausztrália technikai értelemben hiába kerülte el a recessziót (vagyis a GDP csökkenését két egymást követő negyedévben), a részadatok nem festenek derűs képet.
A növekedés visszatértéhez nagyban hozzájárult Kevin Rudd munkáspárti kormányának 52 milliárd ausztrál dolláros (8,5 ezer milliárd forint) fiskális élénkítő csomagja, valamint a jegybank agresszív kamatvágásainak sorozata. A fogyasztói kiadások ösztönzésére a kormány márciusban megkezdte az alacsony és közepes jövedelmű családok közvetlen támogatását, amelynek során akár összesen akár 900 millió dollárt is szétoszthatnak.
Ami a monetáris könnyítést illeti, a jegybank tavaly szeptember és idén április között nem kevesebb mint 425 bázisponttal rekord alacsony szintre, 3 százalékra mérsékelte az irányadó rátát. Eheti ülésén a monetáris tanács nem változtatott ugyan a kamatlábon, ám Glenn Stevens jegybanki kormányzó jelezte: az infláció középtávon várt mérséklődése hagy helyet a további könnyítésnek.
A kormány ugyancsak óvatosan kommentálta a negyedéves GDP-adatokat. Rudd szerint helyes stratégiának bizonyult a masszív állami beavatkozás, ám az ország előtt álló nehézségekre és akadályokra is figyelmeztetett. "A munkanélküliség emelkedik és nincs garancia arra, hogy a GDP nem fog esni a jövőben" - idézi a miniszterelnököt a Bloomberg. A munkanélküliségi ráta áprilisban elérte az 5,4 százalékot, ami jelentős emelkedés a 2008 februárjában regisztrált 3,9 százalékhoz képest.
Elemzők ugyancsak az emelkedő munkanélküliséggel és a gyenge hazai kereslettel indokolják óvatosságukat. Scott Haslem, az UBS vezető közgazdásza szerint csak az év második felére várható, hogy a növekedés a gazdaság egészében visszatér.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.