BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A golf lett az orosz újgazdagok reménysége

A válság által megtépázott vagyonú orosz üzleti oligarchák – legalábbis időlegesen – hátat fordítanak a gazdagságuk alapján adó nyersanyagipari szektornak és az elit-sportokban keresnek megtérülési lehetőségeket a maradék befektethető pénzük számára.

Az egyik célpont a golf, amelynek fizikai infrastruktúráját elsősorban a főváros közelében elérhető szabad föld-ingatlanokon, illetve Szentpétervár környezetében igyekeznek kiépíteni. A törekvéseiknek azonban nyilván határt szab az éghajlati viszonyok által rövidre szabott, könnyed szabadtéri tartózkodás és a viszonylag kurta nyári vegetációs időszak.

Mint a Bloomberg a jelentésében beszámol, a szovjet időkben a kapitalista pénzemberek kedvteléseként tartották számon az adott sportágat, és csak a rendszerváltozás idején vált valamelyest is elfogadottá. Jellemző, hogy a még ma is csak három olyan pályát tartanak nyilván a hatalmas országban, amely megfelel a 18 lyukkal rendezett versenyek követelményeinek.

Ez azonban gyorsan változik, mert már folyamatban van további 40 pálya kiépítése, amire csak az idén mintegy 500 millió dollárt fordítanak. A 2003-ban még csak 500 fős játékos-mezőny mostanra 16 ezer főre duzzadt, ami 2014-ig elérheti a 100 ezer főt. Összehasonlításként a hírügynökség emlékeztet, hogy a Moszkva város lakosságának mintegy felével bíró Skóciában – ahonnan a játék a középkor óta eredeztethető – 630 klubban, mintegy 260 ezer játékost tartanak számon.

A viszonylag rövid nyári-szabadtéri időszak korlátainak meghaladására kombinált sí-golf terepeket terveznek, ahol a domborzati viszonyok ezt lehetővé teszik. A megmaradt pénz-oligarchák egyikének tekintett Oleg Deripaska nemrég Moszkvátol 50 kilométerre helyezett üzembe egy kombinált sportterepet, mintegy 30 millió dollárnak megfelelő összegű beruházás eredményeként.

Az ilyen létesítmények keresettségére jellemző, hogy a klub éves tagsági díja 300 ezer dollárba kerül, elemzők és a hitelezők 6-10 év körüli megtérüléssel számolnak. Az ilyen célú beruházásokat az orosz iparmágnások annak ellenére is keresztülviszik, hogy a kezükben lévő nyersanyag-kitermelő egységek hatalmas összegű fizetési hátralékba kerülnek nyugati bankokkal szemben.

A Deripaska ellenőrzése alatt álló alumíniumkombinát – a Ruszal – 7,4 milliárd dollár összegű törlesztést volt kénytelen felfüggeszteni, mintegy 70 nyugati bank viszonylatában, emellett el kellett adnia kellett értékes nyugat-európai üzletrészeket.

A nagy összegű befektetések megtérülése attól is függ, hogy golf vajon hivatalosan is olimpiai sportággá válik-e 2016-ra. A beruházásokkal járó ingatlanfejlesztések azonban enélkül is jelentős hatást fejtenek ki: az érintett körzetekben nagy számban épülnek luxus-lakások, a telek-ingatlanok árai pedig akár 20-szorosukra is emelkedhetnek.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.