BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Az olajár úgy jó, ahogy van?

Az OPEC nem változtat jelenlegi termelési szintjén jövő szerdai bécsi ülésén szakértők szerint.

Ennek oka szerintük az, hogy a nyersolaj ára jelenleg az olajkartell által kívánatosnak tartott szinten van, a globális gazdaság pedig kezd elrugaszkodni a mélypontról, ami a kereslet növekedését eredményezi majd a következő időszakban.

José Botelho de Vasconcelos, a Kőolajexportáló Országok Szervezetének (OPEC) az elnöke - aki egyben angolai olajügyi miniszter - azt monda, hogy a világgazdaság élénkülésének a jelei tapasztalhatóak, ezért nincs szükség változtatni a termelési kvótán. "Minden marad a régiben" - tette hozzá.

Kuvait ugyancsak úgy vélte, hogy stabil az olajár, és nem kell termeléscsökkentés annak ellenére, hogy nőnek az olajfogyasztó országok olajtartalékai. Algéria, Kuvait, Líbia, Katar és az Egyesült Arab Emírségek szintén elégedettek a jelenlegi, valamivel napi 25 millió hordó alatti termelési összkvótával.

Szaúd-Arábia, amely az OPEC legnagyobb olajtermelője, egyben legbefolyásosabb tagja, a közelmúltban úgy vélte, hogy a 75 dolláros olajár a termelőknek és a fogyasztóknak egyaránt megfelel. Ez az a szint, ami mellett érdemes folytatni a befektetéseket az olajágazatban, miközben nem fogja vissza a globális gazdaság újraéledését.

Tavaly szeptembertől az év végéig napi 4,2 millió hordóval csökkentette napi olajtermelését az OPEC a kereslet visszaesése és a nyersolaj árának az esése miatt. Egy éven belül igen széles sávban mozgott az olajár. Tavaly júliusban rekord szintre, hordónként 147 dollárra nőtt, majd idén februárban már csak 30 dollár körül jegyezték.

Pénteken a Brent olajfajta ára 30 centtel 66,82 dollárra csökkent Londonban, míg az amerikai WTI olaj ára 6 centtel 68,02 dollárra emelkedett New Yorkban.

A WTI ára egy hét alatt 4,72 dollárral (6,49 százalékkal) gyengült elsősorban a világgazdaság élénkülésének ütemével kapcsolatos bizonytalanságokra.

 Az OPEC fedezi a világ éves olajkeresletének több mint a harmadát. A világ napi olajkereslete 86 millió hordó volt tavaly. Idén ez mintegy napi 2,5 millió hordóval csökken - a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) várakozása szerint. Az OPEC tagjai: Algéria, Angola, Ecuador, Irán, Irak, Kuvait, Líbia, Nigéria, Katar, Szaúd-Arábia, Egyesült Arab Emírségek és Venezuela. Irak az egyetlen tagország, amely nem rendelkezik termelési kvótája.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.