Balázs Miklós felszámoló közölte: a hivatalos eljárás pénteken kezdődött, de a tulajdonosokkal még nem tudott egyeztetni. A felszámoló most a jelenlegi állapotokról tájékozódik, de közölte: a legkritikusabb a gázellátás kérdése, mivel azt kellene elérni, hogy a szolgáltató halassza el a kikötést, és kössön új szerződést a felszámolóval.
Balázs Miklós elmondta: szeretné tovább működtetni a gyárat, erre akkor van esély, ha a gázellátáshoz sikerül finanszírozót találni, mert a havi 40 millió forintos gázszámlát a gyár nem tudja saját forrásból rendezni, ráadásul a díjat előre kell fizetni.
Az R-Glass Hungary Kft. néven működő öblösüveggyár 277 dolgozót foglalkoztat, az egyik legrégebbi salgótarjáni gyár, elődjét 1893-ban alapították.
A gyár 2005-től már átélt egy felszámolási eljárást, 2006 októberében négy sikertelen pályázat után vásárolta meg az öblösüveggyárat a hárommillió forint törzstőkéjű losonci R-Glass Hungary Kft.
Akkor 3,7 milliárd forintot meghaladó volt a hitelezői követelés, a felszámolás megkezdésekor 650-en dolgoztak a gyárban. A szlovák tulajdonosok 540 embert vettek át munkajogi jogutódlással.
Múlt év novemberétől folyamatosak voltak a munkabér-kifizetési gondok, a gyár tavaszra 420 millió forintos adótartozást halmozott fel, ugyanakkor 120 milliós áfa-visszaigénylési lehetősége is volt. A telefonvonalakat az év elején kikapcsoltatták, tartozott a gyár a víz- és a csatornaszolgáltatónak is.
Július elsején átmenetileg leállt a termelés, mert nem érkezett gáz a gyárba, aznap megszűnt a szerződés az R-Glass és az EMFESZ Kft. között, mert nem tudtak megállapodni a szállítási szerződés feltételeiről, illetve a 400 millió forintos adósság törlesztési üteméről.
A leállás harmadik napján Istvanovszki Kálmán gazdasági igazgató arról tájékoztatta az MTI-t, hogy a gyár újra kap gázt, és folytatják a termelést, de arról nem mondott részleteket, hogy hogyan oldották meg a problémát.
A 90 százalékban exportra termelő gyár árbevétele 2008-ban meghaladta a 2 milliárd forintot.
Azzal kapcsolatban, hogy hogyan került ilyen nehéz helyzetbe az öblösüveggyár, Géczy Józsefné titkárságvezető korábban az MTI-nek azt mondta: noha ennyi emberre nem volt szüksége, az új tulajdonos átvett 540 dolgozót. Ez a kötelezettség a pereket és a végkielégítéseket számítva 200 millió forintba került, a munkaügyi perek miatt pedig kizárták a gyárat a pályázatokból.
Ezzel párhuzamosan két pénzintézet bíróságon támadta meg a felszámolási eljárást, és a pert ugyan elveszítették a felperesek, de a 2008 decemberében meghozott ítéletig a gyár vagyonát zárolták, így a kft. banki hitelekhez sem jutott hozzá.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.