Ezt már a februári jelentésében is rögzítette a fehéredési folyamat megfigyelésére hivatott háromtagú bizottság. A tegnap nyilvánosságra hozott legfrissebb vizsgálati eredmények megerősítették, hogy a kedvező tendenciának vége, sőt, az – több területen valószínűsíthetően – már a visszájára fordult.
A foglalkoztatásban még mindig a feketemunka a legjellemzőbb szabálytalanság. Alapvető gond, hogy egyfajta érdekközösség alakult ki a munkáltató és munkavállaló között, arra törekednek, hogy mindketten jól járjanak – hívta fel a figyelmet Pataky Péter bizottsági tag.
Hozzátette: a célzottabb ellenőrzéseknek és az ágazati önszabályozásnak köszönhetően fontos változás, hogy már nem az építőiparban regisztrálják a legtöbb visszaélést, ugyanakkor tovább romlott a jogkövető foglalkoztatási gyakorlat a vagyonvédelem területén. Ez az ágazat tartja el a bejelentés nélkül foglalkoztatottak 26 százalékát. A kereskedelemre eső feketemunkások aránya a tavalyihoz képest megkétszereződött, 13 százalékra nőtt.
A szigorúbb szabályok, a következetesebb adóhatósági, valamint vám- és pénzügyőri fellépések egyértelműen a feketegazdaság visszaszorítása irányában hatnak – mutatott rá Fekete István bizottsági tag. Előrelépés történt a feketegazdaság legkritikusabb területén, az áfacsalások, ezen belül is a körbeszámlázásos manipulációk leleplezésében. Az utóbbi visszaélések feltárása nyomán például tavaly 18,9, ez év első felében 22,7 milliárd forint adókülönbözetet állapítottak meg.
A bizottság szerint hiba volt azonban lobbiérdekeknek engedve eltörölni a napi standolási kötelezettséget, valamint a vállalkozások közötti készpénzforgalmat korlátozó szabályozást. Elhangzott: úgy néz ki, a feketegazdaság fenntartásában érdekeltek érdekérvényesítési képessége jóval erősebb, mint az ellene küzdőké. A bizottság indokoltnak tartja annak alapos vizsgálatát, hogy milyen tényleges hatásuk van az elengedett tagi kölcsönökre és az offshore cégekből „hazahozott” jövedelmekre bevezetett szabályoknak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.