A felperes orvosi kezelés alatt állt, amikor a felmondást kézbesítették számára. A perben kiderült, hogy több hónapig beteg volt, táppénzt kapott. Aztán levélben szabadságot kért, de ekkor is kezelésben részesült. Utóbb ismét táppénzes állományban volt, majd hamarosan felgyógyult.
A munkáltatója azonban időközben – amikor a táppénzről szabadságra ment – megszüntette a munkaviszonyát. A felmondásban a cég arra hivatkozott, áttekintette a forgalmát, létszámát, és az eredményesség növelése érdekében vált szükségessé az elküldése.
A munkaügyi bíróság megállapította az intézkedés jogellenességét. Kötelezte a társaságot, hogy fizesse meg az érintettnek az elmaradt jövedelmet, és elrendelte, hogy eredeti munkakörében foglalkoztassa tovább őt. Ítéletének indoklásában kiemelte: a törvény nem csupán a táppénzes időszakra biztosít felmondási védettséget, hanem a keresőképtelenség teljes tartamára. Ezt az LB egyik állásfoglalása is rögzíti.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.