A csökkenő bevételek és a robbanásszerűen növekvő szociális kiadások kettős szorításába kerül egyre több német települési kormányzat gazdálkodása. Emiatt mind hangosabbak lesznek a szövetségi állam hathatós beavatkozását sürgető követelések, miközben magát a központi költségvetést is súlyos egyensúlyhiány terheli. A feszült helyzetben megkezdődött a huzavona a feladatoknak és funkcióknak az igazgatási szintek közötti tologatásáról.
Mint a Handelsblatt rámutat, a bevételi oldalon elsősorban az iparűzési adóból származó öszszegek 6 milliárd eurós idei megcsappanása sújtja a helyhatóságokat, ez a 2008-as jövedelmeik nem kevesebb mint 4 százalékát képviseli. A kiadási oldalon ezzel egyidejűleg megugrottak a szociális költségek, amelyeket szövetségi törvények utalnak részlegesen a települési önkormányzatok hatáskörébe. A halmozódó feszültségek miatt azt követelik a helyhatóságok, hogy a hónap vége előtt megtartandó országos választások után a szövetségi kormány haladéktalanul tehermentesítse őket: csökkentse a rájuk testált kiadásokat, illetve stabilizálja a bevételi forrásaikat.
A német települési önkormányzatok szövetségének ügyvezetője, Gerd Landsberg szerint az esedékes államháztartási reform során „egyszerűbbé, átláthatóbbá és kevésbé bürokratikussá” kell tenni az igazgatási apparátus működését, ennek érintenie kell a munkahely-közvetítést és a segélyek kezelését.
A helyhatóságok emellett szeretnék elhárítani azt a gyakorlatot, hogy felsőbb igazgatási szinten az ellátás valamely területét érintő, népszerű intézkedéseket hozzanak, amelyeket aztán egy másik szinttel fizettetnének meg. VG
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.