Emiatt úgy látják az elemzők, hogy bár a jegybank folytatja a csökkentéseket, annak ütemén lassítani kényszerül a következő hónapokban. A világszerte tapasztalható likviditási bőség ugyan támogatja, hogy folytatódjon itthon a kamatvágási sorozat, s mivel a fejlett országok vezetői az elkövetkező két-három negyedévben előreláthatólag nyitva hagyják a pénzcsapokat, az MNB-nek is nagyobb tere nyílik a monetáris lazításra. A jövő év közepén vagy akár már a választások közeledtével azonban megfordulhat a piaci szélirány – mondja Orosz Dániel, az Axa szakértője. Az elemző szerint 2010 második negyedévében, mikor a világ jegybankjai megkezdik a kamatemeléseket, és nyugaton beindul a fiskális ösztönző programokat finanszírozó szuverén kötvénykibocsátások dömpingje, a kamatpálya várhatóan már 5,75-6 százalék körüli szintre süllyedhet. Az elemző szerint hosszabb távon mindenképpen meg kell maradnia a viszonylag magasabb hazai prémiumszintnek ahhoz, hogy jövőre is eladhatók maradjanak a magyar állampapírok, s emiatt lassítani kell a vágások ütemét. Orosz szerint a jegybank az idén még kétszer csökkenthet 25 bázisponttal.
Németh Dávid, az ING szakértője úgy látja, a keresletszűkülés egyszeri hatással van a pénzromlás ütemére; középtávon a növekedés és az importált infláció is kockázatokat jelent. A közgazdász szerint számos kockázat akad a fiskális oldalon, ezért lassítani kell a kamatcsökkentést, nehogy újra túlvágjon a jegybank. Németh szerint a választási rizikó nélkül is sok a bizonytalan tétel a költségvetésben, és nő a veszélye, hogy a kormány feléli a beépített tartalékait. Ez azért kényes, mert a befektetők arra számítanak, hogy Magyarország jöhet ki a térség legerősebb fiskális pozíciójával a válságból. Ám ez a látszat csak addig tartható fenn, amíg észre nem veszik a lazítási szándékot, ami ha bekövetkezik, akár még magasabb kamatfelárat is követelhetnek a befektetők, és rossz esetben ismét elszállhat a forint. Németh Dávid szerint is 6 százalékon áll meg a kamatcsökkentési ciklus.
Bár várható még további vágás, a jegybanki kommentárból is kiolvasható volt az óvatosság: a világgazdaság törékenysége továbbra is nagyobb tartalékolást igényel a költségvetési hiány kordában tartására – hívja fel a figyelmet Stuart Bennett, a Calyon Bank elemzője, aki szerint szintén lassul a ciklus az év hátralévő részében. Más véleményt fogalmaztak meg a Barclays Capital szakértői, Christian Keller és Arko Sen szerint a vártnál meredekebben eső infláció miatt megmarad a jegybank 50 bázispontos lépéssorozata egészen az 5,00 százalékos szintig, amelyet akár már februárban elérhet a ciklus.
A jegybank tegnapi döntésére a forint erősödéssel reagált, a 265-ös határt is sikerült áttörnie, és idei csúcsára erősödött az euróval szemben. Németh szerint a 262-es szinten találkozhat a következő ellenállással, fundamentálisan viszont a 275 forint körüli árfolyam az indokolt. Az elemző szerint a jövő év elején 285 és 290 közötti sávban várható az árfolyam. GT
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.