Mintegy százmilliárd forintos beruházás valósulhat meg Szegeden. Ugyanis Magyarország – Csehországgal és Romániával közösen – elnyerte az Extreme Light Infrastructure (ELI) nevű lézerkutató központ létrehozására kiírt európai uniós pályázatot. A projekt magyarországi helyszíne a Szegedi Tudományegyetemen lesz.
A döntés tegnap született meg uniós szinten. A hírt pedig közösen jelentette be szegedi tájékoztatóján Bajnai Gordon miniszterelnök, Botka László, a város polgármestere és Szabó Gábor akadémikus, rektor. A szuperlézerrel a jelenleg Franciaországban, illetve az USA-ban épülő rendszereknél mintegy ezerszer nagyobb teljesítménysűrűség lesz elérhető.
A tudósok által szuperlézernek is nevezett berendezéssel olyan, nagyon rövid időtartamú fényimpulzusokat lehet majd előállítani, amelyekkel megfigyelhetők a molekulákon belül zajló elemi folyamatok. Emellett vizsgálhatók a szilárd testek felületén vagy a biológiai molekulákon belül zajló elemi események. A berendezéseket lézeres részecskegyorsításra is lehet használni, így a mainál lényegesen hatékonyabb sugárterápiás módszerek kidolgozására is lehetőség nyílik.
Az ELI felépítése Európát a lézeres technika bizonyos területein legalább egy évtizedre a világ élvonalába pozicionálja. VG
Ők mondták
Bajnai Gordon kormányfő:
„Az ország fejlődését a tudással alapozhatjuk meg. Ilyen, tudásalapú, a k+f legjobb magyarországi hagyományait képviselő beruházás a lézerkutató.”
Botka László
szegedi polgármester:
„Két oka van a sikernek: a Szabó Gábor rektor által irányított lézerkutató csoport, valamint az egyetem és a város közötti, illetve a nemzetközi összefogás.”
Szabó Gábor akadémikus:
„A ma még nem prognosztizálható felfedezések között számos Nobel-díjas eredmény is születhet, ebben magyar tudósok is osztozhatnak.”
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.