Kérdés, hogy Athén eleget tud-e tenni a nemzetközi hitelprogram feltételeinek, és az is, hogy a korábban megígért 45 milliárd euró elég lesz-e a tűzoltáshoz. Így összegezhetjük azokat a főbb aggályokat, amelyek a következő napokban meghatározzák a tőzsdék hangulatát.
Görögország pénzügyi drámájában pénteken új fejezetet nyitott az, hogy Papakonsztantinu pénzügyminiszter bejelentette: igénybe veszik az EU és az IMF által kilátásba helyezett hitelprogramot. Az első részletet reményei szerint még május 19. előtt megkaphatják – akkor ugyanis 8,5 milliárdnyi törlesztés esedékes a hitelpiacok felé. Ez az első hivatalos reakciók szerint nem tűnik irreálisnak: mind Dominique Strauss-Kahn IMF-vezérigazgató, mind az Európai Bizottság illetékesei jelezték, hogy nem látják akadályát a gyors segítségnek.
A segélykérés nemcsak az IMF és a Világbank szombati közgyűlésén szorított háttérbe minden más témát, de már a G20 pénzügyi vezetőinek pénteki tanácskozására is rányomta bélyegét. A húszak körében ugyan egyetértés volt arról, hogy a görög válság aligha ránt magával más európai országokat, ám több pénzügyi vezető is kétségét fejezte ki azzal kapcsolatban, hogy elég lesz-e az idén 45 milliárd euróval megtámogatni a düledező görög államháztartást. Washingtonban lapértesülések szerint azt tartják a legvalószínűbb forgatókönyvnek, hogy Athén kénytelen lesz tárgyalásos úton átütemezni adósságait. A nemzetközi kölcsön arra lehet elegendő, hogy biztosítsa az ország finanszírozását addig, amíg talpra tud állni a hitelválság és a következő években elkerülhetetlen drákói megszorítások után.
A nemzetközi kölcsön legnagyobb szeletét (mintegy 8,4 milliárd eurót) adó Németország kancellárja, Angela Merkel a hét végén figyelmeztetett arra, hogy a segítség nem automatikus, és csak akkor hagyják jóvá, ha az eddigin túlmenő takarékossági tervet készít a Papandreu-kormány. Wolfgang Schäuble pénzügyminiszter is aláhúzta, hogy ha nem látják biztosítva a konszolidációt, akkor megtagadják a segítséget. Christine Lagarde francia gazdasági miniszter rámutatott: ha Athén nem tesz eleget kötelezettségeinek, akkor azonnal „rálépnek a fékre”. TG
Nem lelkesedtek a bankadóért
Ellenállásba ütközött számos ország részéről a pénzügyi szektor megadóztatásának ötlete, amellyel kapcsolatban az IMF is javaslatokat fogalmazott meg a pénteki G20 pénzügyi csúcs előtt (VG, április 22., 1. oldal). A találkozó záróközleményében a legnagyobb fejlett és feltörekvő országok képviselői mindössze arra kérik a Nemzetközi Valutaalapot, hogy vizsgálja meg részletesen a rendszerkockázatok csökkentését, illetve az esetleges válságok kezelését célzó banki különadók lehetőségét.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.