Witold Kozinski az első lengyel hivatalos személy, aki megfogalmazta a piacokon immár általánosnak számító várakozást. A zloty (és a forint) az elmúlt napokban részben éppen amiatt került nyomás alá a tőzsdéken, mert a befektetők az euróövezet gondjaira tekintettel az új tagok felvételének elhalasztását várják.
A Reuters felmérésben szepelő elemzők várakozásai szerint Lengyelország valószínűleg 2015-ben fogja bevezetni az eurót. A Tusk-kormány kezdetben 2012-es céldátumot emlegetett, de a gazdasági válság kitörése után ezt visszavonta. Az euró bevezetéséről ugyan a kabinetnek kell döntést hoznia, de a központi bank támogatása nélkül aligha lehet végigvinni ezt a folyamatot.
Elemzői körökben egyébként nem csak az (esetleg továbbterjedő) görög válság miatt számítanak a lengyel euró késésére. Általános vélekedés szerint a jövőre esedékes parlamenti választások előtt a centrista kormány aligha lesz hajlandó belevágni a kritériumok teljesítéséhez szükséges reformokba, mindenek előtt a deficit csökkentésébe.
Ed Parker, a Fitch hitelminősítő cég feltörekvő európai országokért felelős vezetője ma kiadott nyilatkozatában arra figyelmeztetett, hogy a kelet-közép-európai országok fiskális gondjai lassíthatják az euró bevezetését. A térség számos országában hosszas stabilizációs időszakra lesz szükség ahhoz, hogy megfeleljenek a 3 százalékos maastrichti deficit-előírásnak - fogalmazott a Fitch szakértője.
Ugyanakkor a román jegybank továbbra is kitart a 2014-2015-ös euró-céldátum mellett. Mugur Isarescu, az intézmény elnöke mai sajtókonferenciáján megerősítette a korábbi ilyen tartalmú nyilatkozatait.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.