Irányításuk azonban sokszor nehézkes, és komoly felkészültséget igényel. Az MTA SZTAKI és meghívott vendégük, Tom Gedeon is azon dolgozik, hogy emberivé tegye a gépek irányítását.
- Kétféle megközelítésben próbáljuk könnyebbé tenni a robotok irányítását. Egyik célunk, hogy megtanítsuk a robotokat arra, hogy parancsok nélkül, maguktól működjenek együtt az emberrel, azaz leolvassák az irányítóik szándékait. Ehhez kapcsolódik, de az eszközök közvetlen irányítására is alkalmas egy másik technológia, a tekintetkövetés, amelyben szintén nagy jövőt látunk – hangzott el Tom Gedeon professzor az MTA Számítástechnikai és Automatizálási Kutatóintézet meghívására tartott előadásában.
A kooperáló robotok programozását egyelőre csak szimulációs szinten vizsgálják a kutatók. Kísérletük során az volt a robotok feladata, hogy egy régi vágású számítógépes játékra hasonlító négyzethálós felületen rendezzenek különböző tárgyakat a megadott helyre. Lényeges szempont volt, hogy a tárgyakat csak két „játékos”, azaz robot vagy ember tudta megmozdítani. Összesen háromféle felállást próbáltak ki a tudósok: az egyikben két ember által irányított robot, egy másikban egy ember által irányított és egy automatizált, az utolsóban pedig két automatizált robot dolgozott a feladatokon.
További részletek a világtudomány.hu-n
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.