A vállalkozások túlzott mértékű adminisztratív terhelése is hozzájárul ahhoz, hogy Magyarországon már-már kivételes esetnek és büszkeségre okot adó körülménynek számít, ha egy cég a hatályos jogszabá-lyok szerint jár el. Bár e kijelentés kissé túlzásnak tűnhet, a szabályozás, elsősorban a munkajogi előírásokkal, az adókkal és a járulékokkal kapcsolatos kötelezettségek összetettsége és állandó változása komoly kihívás elé állítja még a jóhiszemű vállalkozásokat is.
A nagy adójogi ügyekhez képest talán kevésbé van szem előtt, de komoly, akár tízmillió forintos bírságot is maga után vonhat a munkajogi szabályok be nem tartása. A legtipikusabb hiányosságok közé a jelenléti ív vezetésének elmulasztása, valamint a túlmunka nem megfelelő dokumentálása tartozik – vélekedett lapunk kérdésére Szarvas Júlia, a Deloitte Magyarországgal együttműködő Ember és Szarvas Ügyvédi Iroda ügyvédje. Hozzátette: a jelenléti ív megfelelő vezetésére, vagyis a munkavállalók érkezésének és távozásának napi szintű dokumentálására a tapasztalatok szerint a cégek 90-95 százalékánál nem kerül sor. Így pedig nemcsak a rendes munkaidőt, hanem a túlórák mennyiségét sem lehet pontosan megállapítani. További gyakori jogsértés, hogy a munkáltatók a megállapított túlórákat sem fizetik ki, holott erre a munka törvénykönyve kifejezetten kötelezi őket. Igaz, erre sort lehet keríteni átalány-túlóradíj megállapításával is, ám a jelenléti ívet ebben az esetben is precízen kell vezetni. Figyelembe kell venni a maximális túlmunkára vonatkozó törvényi limiteket is, ez a cégek egy jelentős részénél szintén nem történik meg. Ezzel párhuzamosan ugyanakkor a vállalkozások jó része nem él azzal a lehetőséggel, hogy a „húzósabb” időszakokban bevállalt túlmunkát szabadnapok formájában ellensúlyozza a munkavállalók számára – mutatott rá Szarvas Júlia.
Gyakori hiba a kötelező munkavédelmi oktatás elmulasztása vagy a munkavédelmi felelős kinevezésének elmulasztása is. Sok magyar cégnél hiányzik az úgynevezett foglalkozás-egészségügyi szolgáltató bevonása is, holott a köznapi szóhasználatban csak üzemorvosként emlegetett szakemberrel történő szerződéskötés a hatályos jogszabályok szerint szintén kötelező. Sok mulasztás adódik abból – különösen nagy cégeknél –, hogy a munkáltatói jogokat nem az arra jogosult gyakorolja. Márpedig ha például egy munkavállaló elbocsátását nem a cég vezetője vagy a munkáltatói jogok kinevezett gyakorlója írja alá, egy munkaügyi per bizony a leépített dolgozó javára dől el, ez akár több millió forintos terhet is okozhat a cég számára.
Természetesen nem a munkajog jelenti az egyetlen „veszélyforrást” a jogkövető magatartásra. A társasági adózásban a beszámolók határidőre történő benyújtása vezet gyakori mulasztásokhoz, és sokszor adódnak jogviták a tőkekövetelmények betartásából is. A jelenlegi szabályok ugyanis igen szigorúan kezelik ez utóbbi területet. Amennyiben egy cég két üzleti éven keresztül nem rendelkezik a kötelező jegyzett tőkének megfelelő mértékű saját tőkével, a hiányzó összeget három hónapon belül pótolni kell, negatív saját tőke esetén pedig azonnali beavatkozásra van szükség a tulajdonosok részéről. Készpénz hiányában ilyenkor megoldás lehet az apport vagy a feltételes tőkeleszállítás, azzal azonban tisztában kell lenni, hogy utóbbi akár az osztalékfizetés gátjává is válhat – szögezte le Binder Szilvia, a Deloitte Kft. számviteli tanácsadás üzletágának igazgatója. KR
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.