A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) kiadta a vásárlóerő-paritáson számított GDP változások adatait az Európai Unió (EU) országait tekintve. Az EU átlagtól (100 százalék) jelentős elmaradást mutatnak a Közép-Kelet Európai országok, és Magyarország reálkonvergenciája elmaradt a 2007-2009-es időszakban a regionális átlagos felzárkózástól. Az átlag megállapításában az Európai Unió 27 országát tekintették, de a vizsgálat 37 országra terjedt ki.
Az EU-27 tekintetében Spanyolország és Olaszország lakosai mondhatják el, hogy ők az „átlagos” egyének a vásárlóerő-paritáson számított GDP alapján. A görögök és a ciprusiak pedig némileg elmaradnak az Európai Unió átlagától. Vélhetően Görögország a 2009 utáni években lejjebb csúszhat majd a kényszerűen hatalmas költségvetési megszorítások okán.
Az első helyen Luxemburg tartózkodik 2009-ben 271 százalékkal, a második Norvégia 178 százalékkal, a harmadik Svájc 145 százalékkal. A 35. helyen Macedónia 36, utána Bosznia-Hercegovina 31, végül Albánia 27 százalékkal áll.
Magyarország a felmérésben részt vett 37 európai ország rangsorában a 24-25. helyen áll Horvátországgal együtt. Előttünk Szlovákia, utánunk Észtország áll.
A magyar GDP vásárlóerő-paritáson 65 százalék, vagyis 35 százalékponttal marad el az átlagtól. A szlovákok jobban élnek a 80 százalékos szintjükkel, előttük a csehek 2 százalékponttal. Lengyelországban 61 százalék a vásárlóerő-egységen mért GDP, így jól látható, hogy mintegy 4 százalékponttal vannak mögöttük, miközben mi magyarok 8 százalékpontos lemaradásban vagyunk Szlovákiával szemben.
A 2007-2009-es időszakban Magyarország 3 százalékpontot javított a dinamikusan számított adatok alapján, míg Lengyelország 7, Szlovákia 5, Románia 4 százalékpontot javított. Csehország előkelőbb helyen, mindössze 22 százalékponttal lemaradva az EU átlagától 2 százalékpontot javított helyzetén az időszakban.
2007-ről 2008-ra átlagosan 2,8 százalékpontos javulás következett be ezen öt ország átlagát tekintve, Magyarország 2 százalékpontos felzárkózást mutatott. 2008-ban egy év alatt fele ekkora felzárkózást produkáltunk, az öt ország átlagos 1,4 százalékpontos értéket mutatott.
A vásárlóerő-paritáson számított GDP azonban egy aggregátum, s nem mond semmit a jövedelmek szerkezetéről, eloszlásáról országon belül, és állami szolgáltatásokról sem.
A világgazdasági válság egyenlőtlenül érintette a világ, így az Európai Unió országait is, és Lengyelország volt az egyetlen az EU államai közül, aki recesszió nélkül úszta meg a 2008-2009-es válságot.
Ki kell emelni, hogy Magyarország túl van a költségvetési kiigazítások egy jelentős részén, melyek hozzájárulhattak a visszaesés mélyüléséhez, miközben az eurózóna jelenleg adósságválságtól szenved, és egyes államok még csak most kezdték lefaragni a hiányokat. Így lassabb eurózónás növekedés mellett Magyarországnak esélye nyílhat arra, hogy a következő egy-két évben közelebb kerüljön az Unió átlagához.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.