BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Fordulat a biztosítási piacon

A nyugdíjaggodalmak és a többletjövedelmek fokozhatják a rendszeres díjas biztosítások keresletét

Megjöttek az első idei fizetések, és akinek gyerekei vannak, vagy a nagyobb jövedelműek csoportjába tartozik, az adózási változásoknak köszönhetően valószínűleg több pénzt talált a bankszámláján, mint egy hónappal korábban. Ezekre a többletforrásokra nem titkoltan a biztosítók is pályáznak, ők főleg rendszeres díjas életbiztosításaikat szeretnék eladni a pluszpénzhez jutott családoknak. Elképzelhető persze, hogy az év első hónapjaiban ez még nem lesz könnyű, hiszen másra is kell a pénz a családoknál. „Az első hónapok pluszjövedelmeit még nem valószínű, hogy az emberek újabb életbiztosítások kötésére fordítják. Reméljük, hogy a meglévő, jórészt hitelek mögött álló életbiztosítások esetleges díjelmaradásainak rendezése az elsők között szerepel majd az ügyfelek fontossági listáján” – mondja Farkas Patrícia, az MKB Életbiztosító igazgatója.

Később viszont változhat a helyzet. „A többletjövedelem egy része a megtakarítások piacát, így az életbiztosításokat bővítheti. Ez többszázalékos növekedést hozhat a folyamatos díjas szerződések terén, valamint várhatóan növeli a rendszeres díjon felüli befizetéseket is” – mondja Mátyás-Kollár Gabriella, az Aegon Magyarország életbiztosítási igazgatója. Ez pedig fordulatot jelent az elmúlt évekhez képest, amikor is folyamatosan zsugorodott a rendszeres díjas életbiztosítások piaca.

A nyugdíjcélú megtakarítások fontossága a magán-nyugdíjpénztári megtakarítások államosítása kapcsán előtérbe került, és hiába lépett vissza a pénztártagok döntő többsége az állami tb-be, sokan nem hisznek abban, hogy tisztességes járadékot kaphatnak majd az államtól. Ezért a biztosítók értékesítési csapata is több helyen a nyugdíjcélokat szolgáló termékekre összpontosít. Ez a helyzet egyebek között az ING-nél, az Aegonnál, az Avivánál, a Generalinál és a Groupama Garanciánál is.

A rendszeres díjas termékek mellett az egyszeri befizetésesek is nyerhetnek az idén a biztosítóknak néhány új ügyfelet. A magánnyugdíjpénztárak várhatóan nagyjából két hónap múlva nyújtják be a pénzügyi felügyelethez azt a tervet, amely alapján kifizetik tagjaiknak a reálhozamokat. Az így felvett pénzek egy része szintén kiköthet valamilyen megtakarítási termékben. „A kifizetett, de nem azonnal elköltött reálhozamokból az életbiztosítási piac a megtakarítási szegmensben betöltött szerepéhez igazodó részt szakíthat ki” – mondja Kuruc Péter, a K&H Biztosító életbiztosítási üzletágának vezetője, de hozzáteszi: azok, akiknek a reálhozama kevés lett, valószínűleg felélik ezt a pénzt.

Az nem vitás, hogy a 20 százalékos (maximum 300 ezer forintos) adókedvezmény miatt az önkéntes nyugdíjpénztárak a biztosítók számára komoly konkurenciát jelenthetnek majd a reálhozamot befektetni kívánó ügyfelek körében. Ha csak ezt nézi a viszszalépő, mindenképpen érdemes az önkéntes kasszát választani, ha viszont rugalmasabb öngondoskodási megoldásra vágyik, akkor az életbiztosítással jobban járhat. „Egy esetleges pénzügyi nehézség esetén az elhelyezett öszszeg a hozamával együtt hozzáférhető, ellentétben az önkéntes pénztárba befizetett összeggel” – hívja fel a figyelmet Schaub Erika, a Generali személybiztosítási üzletágának vezetője. VG

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.