A magyar elnökség célja, hogy Bulgária legkésőbb április elejéig teljesítse a schengeni csatlakozáshoz szükséges technikai feltételeket – mondta el a Világgazdaságnak Polner Gergely, az elnökség szóvivője. Ehhez az szükséges, hogy a schengeni értékelő munkacsoport március negyedik hetében esedékes ismételt ellenőrzésén mindent rendben találjon az eddig problémásnak tartott bolgár–török szakaszon, így az ország lezárhassa az egyetlen nyitva maradt technikai fejezetet, a szárazföldi csatlakozást.
Ettől azonban még nem fognak megnyílni a schengeni határok a két balkáni állam előtt, mivel egyes uniós tagok csak bizonyos politikai feltételek teljesítése esetén hajlandók rábólintani belépésükre. Francia-, Német- és Finnország, valamint Hollandia a korrupció elleni harc és az igazságszolgáltatás gyakorlati működése területén vár konkrét előrelépést a két országtól, mivel – bár ezt nem hangoztatja – attól tart, hogy a túl korai bővüléssel jelentős számú bűnöző szivárogna be az EU-ba, a belső határok eltűnésével pedig „nemkívánatos elemek” tömegei „rohamoznák meg” a nyugati városokat.
Pintér Sándor magyar belügyminiszter szerint „politikai bizalmatlanságról” van szó, amelynek decemberben közös levélben adott hangot a német és a francia belügyminiszter. Ez konkrét kifogásokat nem tartalmazott, ezeket áprilisban közli a német és a francia fél. Az első számú feladat most az, hogy mindkét ország megfeleljen a technikai feltételeknek – mondta Pintér a távirati irodának.
Utóbbi házi feladatot Románia már korábban teljesítette, s így egyre türelmetlenebbül kopogtat Schengen kapuján. „Azt szeretnénk, ha méltányos elbírálásban részesülnénk a csatlakozás kapcsán, anélkül, hogy azt egyéb, a schengeni kérdéskörhöz nem kapcsolódó témákhoz kötnék. A magyar uniós elnökségtől azt várjuk, hogy kidolgozza a belépés menetrendjét” – mondta Emil Boc román miniszterelnök csütörtökön. Kérdésünkre, van-e a magyar elnökségnek ilyen menetrendje, és ha igen, az mit tartalmaz, Polner azt mondta: egyelőre a bolgár technikai feltételek teljesítésére koncentrálnak.
Az biztos, a balkáni államok október előtt nem léphetnek be a schengeni zónába. Arra ugyanis a légi forgalomban a légitársaságok téli–nyári menetrendje miatt csak tavasszal és ősszel van lehetőség, a magyar elnökség pedig – mint azt Polner korábban megerősítette – szárazföldön, vízen és a légtérben egyszerre szeretné „beteljesíteni” a csatlakozást.
Mindez azt jelenti, hogy az elnökség elbukja egyik fontos, az év elején hivatalosan is megfogalmazott célkitűzését, nevezetesen azt, hogy Románia és Bulgária az elnökség ideje alatt tagja legyen a zónának. W. B.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.