A mostani határozat indoklásában ugyanakkor az szerepel, hogy amennyiben a költségsokkok erősebbnek bizonyulnak, akkor a jelenleginél szigorúbb monetáris kondíciókat tehetnek indokolttá. Ezzel ellentétes lépést helyezett azonban kilátásba a tanács arra az esetre, ha a hitelezés a vártnál lassabb élénkülést mutatna, és a belföldi kereslet kedvezőtlenebbül alakulna. Az inflációs jelentést készítő elemzői stáb az alappályájában azonban huzamosabb ideig szinten maradó alapkamatot lát szükségesnek a 3 százalékos cél eléréséhez. A jövőben a negyedévente megjelenő prognózishoz mindig mellékel egy hasonló jellegű ajánlást a szakértői gárda, ez része a megújult előrejelzési rendszernek. A jegybankelnök azonban hangsúlyozta: ez semmiben sem korlátozza a monetáris tanács mozgásterét, nem kötelez semmire.
A jelentésben egyébként 2011-ben még a célt jelentősen meghaladó drágulást vetítenek előre az elemzők, amely 2012 végére mehet le a cél közelébe. A gazdasági növekedésre vonatkozó prognózis érdemben nem változott, az továbbra is valamivel 3 százalék alatt maradt 2011-re, és jelentős gyorsulásra a következő évre sem számítanak az MNB-ben. A részletes jelentést szerdán adja ki a jegybank, ám Simor előzetesen annyit elárult belőle, hogy valamivel élénkebb fogyasztásra, de az autóipari bejelentések ellenére is kedvezőtlenebb beruházási pályára számítanak a közgazdászok.
A tanács új összetételében most szavazott először, a hónap során a parlament által kinevezett négy új külsős tagból három vett részt az ülésen. Az áprilisi kamatdöntésen azonban már várhatóan teljes létszámban jelen tud lenni a testület. Simor úgy fogalmazott, minden alapja megvan azt feltételezni, hogy hatékony együttműködés lesz a tanács hét tagja között. Alapvető kérdésekben nem lehet közöttük különbség, mert ugyanazt a célt tűzték ki számukra – tette hozzá. A tegnapi döntés nem lepte meg a piacokat, a forint tartotta korábban elért erős szintjét a bejelentést követően is. Elemzők elsősorban a külső feltételektől látják függőnek, hogy mi történik az év hátralevő részében az irányadó rátával. Ez egyre inkább ár- és nem pénzpiaci kérdést jelent; az MNB például már hónapok óta alig tesz említést az országkockázat alakulásáról, mint ahogy a tegnapi tájékoztatón sem hozta szóba ezt az elnök.
Mindez kevésbé meglepő annak fényében, hogy ezek a gazdaságok jóval Nyugat-Európát követően kezdték csak meg a válságból történő kilábalást.
Mindez kevésbé meglepő annak fényében, hogy ezek a gazdaságok jóval Nyugat-Európát követően kezdték csak meg a válságból történő kilábalást. -->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.