BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Szájer: A szavazóink tudták, hogy új alkotmányt akarunk

Az Ellenzéki Kerekasztal tárgyalásokon is azt az álláspontot képviseltük, hogy abban a körben a választások előtti időszakban csak az átmenet ügyeiről szülessen döntés, az alkotmányos berendezkedés alapvető elveiről az új, szabadon választott Országgyűlés határozzon – mondta Szájer József a Figyelőnek nyilatkozva, leszögezve, hogy 1989 óta szeretnének új alkotmányt.

Az Ellenzéki Kerekasztal és a kormányoldal is ennél tágabb kört szabályozott, ami nem tükrözte a Fidesz álláspontját. Ezt követően az MDF–SZDSZ-paktum sem a mi ízlésünk szerint köttetett. A jelenlegi alaptörvény egyik nagy hiányossága, hogy nem tér ki gazdasági alkotmányossági kérdésekre, amelyekkel megakadályozhatta volna a nemzeti vagyon elkótyavetyélését, s az ország ilyen drasztikus mértékű eladósodását. Az új alkotmányba védő klauzulákat építünk, s olyan szabályokat, amelyek fokozottan védik az állami tulajdont – mondta a szövegező bizottság elnöke.

"A korábbi felelőtlen privatizációt persze már nem lehet meg nem történtté tenni, ahogyan halászléből sem lehet akváriumot csinálni. A jövőre vonatkozóan azonban mindenképpen indokolt a nemzeti vagyon védelme, az állami vagyonnal való gazdálkodás transzparenssé tétele, ezt az EU sem tiltja.

Hozzátette: az ellenzék próbálta elriasztani a szavazóikat azzal, hogy ha Orbán Viktor hatalomra kerül, akkor meg fogja változtatni az alkotmányt. A választópolgárok Szájer szerint ennek tudatában szavaztak a Fideszre. "Az emberek nagy változást akartak, ami magában foglalja az új alkotmányt. Politikailag és jogilag is megvan tehát a felhatalmazás arra, hogy az Országgyűlés kétharmados többséggel megalkossa" – szögezte le a politikus.

Míg a médiatörvény tartalmát számos uniós és nemzetközi norma köti, azokhoz kell igazodni, addig a tagállamok alkotmánya teljes szuverenitást élvez. A magyar szuverenitást sem korlátozza semmi. A kiindulópont az, hogy az új alaptörvény a magyar Országgyűlésre tartozik – emelte ki Szájer.

Amíg megfelel a jogállamiság és a demokrácia általános elveinek, senkinek nincs beleszólása. Saját magunk alkotjuk meg, szabadon választhatunk modellt, s azt, hogy mennyire építjük a magyar hagyományokra, s mennyiben veszünk át más modelleket. Emellett elfogadunk tanácsokat, sőt, akár kritikákat is. "Borítékolható, hogy igaztalan támadások fogják érni, mint amilyenekből tengernyit láttunk a médiatörvénynél" – vélte a politikus.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.