Magyarországon az innováció és a gazdasági növekedés egyik fő mozgatórugója az információs és telekommunikációs szektor. Számos nemzetközi nagyvállalat helyezte hozzánk termelését vagy szolgáltatói tevékenységét. Néhányan közülük idetelepítették európai központjukat vagy kutatás-fejlesztési tevékenységüket. Ez az elmúlt években hetvenmilliárd eurós közvetlen külföldi tőkebeáramlást jelentett.
NAGY MUNKAADÓ „Abban az álomban természetesen senki nem ringathatja magát, hogy ezt a szektort a végtelenségig lehet növelni. Ma közel ötvenezren dolgoznak az informatikai ágazatban Magyarországon. Ezt a létszámot talán fel lehet tornázni nyolcvanezerig, figyelembe véve a munkaerőpiac sajátosságait. Mi szeretnénk ennek a növekedésnek a motorjaként működni” – fogalmazott Ilosvai Péter, az IT Services Hungary (ITSH) ügyvezető igazgatója. Személy szerint arra a legbüszkébb, hogy egy magas hozzáadott értékű szektorban cége kétezer munkahelyet tudott teremteni az elmúlt négy évben. Reményei szerint ez egy hosszú távon fenntartható üzletág lesz Magyarországon, amely hozzásegít ahhoz, hogy a gazdasági kátyúból kilábaljunk. Hogy ez így lesz-e, egyelőre nem tudjuk, mindenesetre az jó hír, hogy a Pricewaterhouse-Coopers idei elemzése szerint az elmúlt évtizedben mutatott gyors növekedés eredményeként a hazai szolgáltató központok szegmense az ország egyik legjelentősebb foglalkoztatójává vált. Azon túlmenően, hogy jelentős munkaadó, ez a szektor adja a 2010-es állami költségvetési bevételek mintegy 1,2 százalékát a foglalkoztatókat terhelő járulékok és adók, valamint az áfabefizetések révén.
AZ ÉV BEFEKTETŐJE Az ITSH Magyarország legnagyobb szolgáltató központjai közé tartozik. A német T-Systems International leányvállalataként a cégcsoport nemzetközi ügyfeleit szolgálja ki Magyarországról. A cég budapesti és debreceni szolgáltató centruma rendszer-integrációs és üzemeltetési területeken elégíti ki a külföldi ügyfelek igényeit, de kínálatában az összes, széles körben alkalmazott szoftver- és hardverplatform SAP-rendszer szolgáltatásai, távoli és helyi szerverüzemeltetés, valamint hálózatmenedzselés és hálózatfelügyelet is megtalálható. A vállalat az ICT-szolgáltatás teljes portfólióját nyújtja, a cégnövekedésnek köszönhetően 2008-ban elnyerték Az év befektetője díjat. A cég munkatársainak egyik fele Budapesten dolgozik – a lágymányosi informatikai parkban –, a másik fele pedig Debrecenben, ahol három éve építettek egy hasonló központot. Itt a román és az ukrán munkavállalók felé is nyitottak, a Nagyváradi Egyetemmel is együttműködnek. Bár a cég alkalmazottainak 95 százaléka magyar, sok olyan német fiatal is dolgozik náluk, akik vállalkoztak arra, hogy pályakezdőként kipróbálják magukat náluk. Még a Seychelle-szigetekről is érkezett munkatárs. A külföldieknek két-három hónapig biztosítják az albérletet, ennyi idő áll rendelkezésre ahhoz, hogy beilleszkedjenek.
MESTERSÉGES ÖREGÍTÉS Az alkalmazottak átlagéletkora alig harminc év. Fiatalok, ami nem feltétlenül előny, hiszen ezeknek a központoknak komoly hátránya, hogy a megfelelő koreloszlás nem biztosítható, hiszen a munkaerőpiacról elsősorban a friss diplomás fiatalokat veszik fel. „Komoly erőfeszítés, hogy mesterséges »öregítéssel« tapasztaltabbá tegyük a fiatalokat, hogy mind a vezetői, mind a szakmai pozíciókra alkalmasak legyenek” - tette hozzá Ilosvai Péter. Sajnos tapasztalata szerint a magyar felsőoktatásról kikerülő fiatalok „minősége” az elmúlt húsz évben gyengül, ez megnehezíti az iparág gyors utánpótlásának biztosítását. Az elmúlt évek „bűne”, hogy a nyelvi oktatást nem sikerült visszaszorítani középiskolai szintre. Ma ahhoz, hogy képesek legyünk Magyarországon dinamikusan fejlődő gazdaságot építeni, előfeltétel lenne, hogy a középiskolából kikerülők minimum két nyelvet beszéljenek közel anyanyelvi szinten. Ennek lehetőség szerint a németnek és az angolnak kellene lenni, hiszen a százmilliós német közösség vonzáskörzetébe tartozunk, pénzügyileg, üzletileg egyaránt.
UTÁNPÓTLÁS Az ITSH szívügye az utánpótlás biztosítása. A cég a közelmúltban 463 millió forintos európai uniós támogatást nyert k+f tevékenysége finanszírozására és telekommunikációs eszközök fejlesztésére a Gazdaságfejlesztési operatív program keretében. A szerződést az állammal kötötték, a támogatás szoros elszámolású, folyamatos lehívású; a kapott összeget képzésre és telephely-létesítésre költik. A cég igyekszik kihasználni az üzleti és az oktatási szektor kölcsönhatásának előnyeit. A vállalat több olyan gyakorlatorientált képzési programot indított az elmúlt években, amelyekkel a jövő informatikusainak elhelyezkedési lehetőségeit már az iskolai évek alatt segíteni kívánja. A vállalat együttműködési megállapodást kötött a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemmel, a Miskolci Egyetemmel, valamint a Nyíregyházi Főiskolával, a Debreceni Egyetemen, a Mechwart András Gépipari és Informatikai Szakközépiskolában, valamint a Brassai Sámuel Műszaki Középiskolában pedig IT-szakképzést indított.
FOLYAMATOS KÉPZÉS Az IT Services Akadémia létrehozásával olyan gyakorlatorientált képzési programokat alakítottak ki, mely során a résztvevők megszerezhetik a diplomához szükséges szakmai gyakorlatot, az ITSH témavezetőinek segítségével pedig megírhatják diplomamunkájukat, elmélyíthetik ICT-tudásukat, nemzetközi projektekben vehetnek részt, illetve értékes és hasznos munkatapasztalatokat szerezhetnek. A pályakezdőknek felajánlanak egy olyan oktatási csomagot, amelyet a cég fejlesztett ki, ez a Train IT nevű, három hónapos kurzus nem informatikai végzettségűek számára, amely felkészíti őket az IT Services Hungary debreceni szolgáltató központjában a megfelelő szakmai minőségű munkavégzésre. A programba felvetteknek a cég automatikusan, a kezdetektől munkaszerződést, fizetést és tanulmányi szerződést kínál. A folyamatos tanulás igénye nem csak az ITSH-n belül „kötelező”, Ilosvai Péter vezetői attitűdjét is jellemzi. A mérnöki diploma megszerzését követően igyekezett folyamatosan karbantartani tudását, részt vett például a Bull, a Sun, a Tandem és a Matáv technikai tréningjein, valamint MBA-diplomát szerzett Hollandiában és az Egyesült Államokban.
a T-Systems Hungary élére, majd 2007-ben az IT Services Hungary ügyvezető igazgatói posztjára. Nős, két gyermeke van. Kedvenc szabadidős tevékenysége a vadászat, a motorozás és a vitorlázás. -->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.