A fukusimai katasztrófa után Japán, Németország és Olaszország is fokozatosan leállítja az atomenergiatermelést, ennek hatására pedig újra kell gondolni a szektorra vonatkozó célokat. Az IEA korábban úgy becsülte, hogy 2035-re a világ áramtermelésének 14 százalékát teszi majd ki az atomenergia, ezt most körülbelül 10 százalékra csökkentik – mondta Nobuo Tanaka, a szervezet vezetője a szentpétervári gazdasági fórumon. Az IEA meglátása szerint a jövőben felhasznált energia kevésbé környezetbarát és drágább lesz, mint az "atomkorszakban", emellett az energiabiztonság is csökken - írja a Guardian.
Németország tervei szerint 2022-re a teljes energiamennyiség 35 százalékát teszik majd ki a megújulók. Az atomenergia kiesésével az ország teljes fogyasztásának negyedét kell zöld forrásokból pótolni. A feladat nem egyszerű, hiszen az áramellátás mellett Németországnak biztosítania kell a károsanyag-kibocsátásra vonatkozó cél megvalósulását. Az IEA szerint nem lehetetlen a Berlin által kitűzött cél, de az infrastruktúra átalakítása hatalmas költséget jelent majd.
Az emissziós célok jövője egyébként Kínában, Indiában és Oroszországban dől majd el, hiszen ezekben az országokban valósul meg az atomenergia projektek 80 százaléka és az első kettő erősen függ a szénhidrogénektől.
Az IEA egyébként arra számít, hogy 2016-ig napi 1,2 millió hordóval emelkedik a világ olajszükséglete, a szervezet 103 dolláros átlagos olajárral számít. Ez alacsonyabb, mint a jelenleg ár, de 20 dollárral magasabb, mint a tavalyi jelentésben szereplő adat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.