A keleti partnerországok pedig válaszul várhatóan kihangsúlyozzák a zárónyilatkozatban a Nabucco gázvezeték megépítésének stratégiai fontosságát. Kijevvel várhatóan az év végi EU–ukrán csúcson írják alá a szabad kereskedelmi megállapodást. Az utóbbi idÕszakban azonban elhidegültek az EU–ukrán kapcsolatok Julija Timosenko egykori kormányfÕ letartóztatása miatt. Szintén fagyosak az EU–fehérorosz kapcsolatok. Az EU ugyanis szankciókat vetett ki Minszkre, miután a Lukasenko-rezsim brutális módon lépett fel a tavaly év végi elnökválasztás után az ellenzékkel szemben.
A találkozót beárnyékolja, hogy az eseményre nem ment el a francia államfÕ, a brit és az olasz miniszterelnök sem. „Ez azt mutatja, hogy a lengyelek törekvése ellenére a csúcs – a 2009-es prágai találkozóhoz hasonlóan – háttérbe szorult az EU napirendjén” – mondta lapunknak Deák András, a CEU EU-bÕvítési tanulmányok központjának kutatási igazgatója. A szakértÕ szerint a keleti partnerség egy regionális kezdeményezés maradt, a nagyobb nyugat-európai tagállamok számára ugyanis nem igazán érdekes a térség.
Az eseményt eredetileg a magyar EU-elnökség ideje alatt tartották volna. Az akkori megállapodás értelmében hazánk elvileg társházigazdája a mostani csúcsnak, azonban ennek nem sok nyomát látni a lengyel elnökség hivatalos honlapján. Deák András szerint Magyarország csak szépségtapaszként kapta a társházigazda címet a találkozó áthelyezése miatt, a csúcsot fÕként a lengyel diplomácia készítette elÕ.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.