„Ha nem jutunk egyezségre, halottak vagyunk” – ezekkel a szavakkal érzékeltette a tegnapi EU-csúcs súlyát nemrég Nicolas Sarkozy francia elnök. Bár a kétlépcsős tárgyalás, amelynek első részében a 27 EU-tagország, a másodikban pedig a 17 eurózóna-tagállam vezetői dugták össze a fejüket, lapzártánk idején még tartott, a kiszivárgott információk alapján már valószínűsíteni lehetett, milyen végleges vagy részdöntések várhatók a három fő kérdésben.
Görög adósságrendezés
Az adósság legalább ötven százalékát engedhetik el az országot hitelező befektetők önkéntes alapon, az euórövezeti vezetők nyomására – ez jóval nagyobb a júliusi EU-csúcson kialkudott 21 százaléknál. Ez azt jelenti, hogy 100 eurónyi befektetésből csak 50 eurót kapnak vissza – 15 eurót készpénzben, 35 eurót 30 éves lejáratú kötvények formájában. A készpénz és a kötvények aránya még változhat – a részleteket a következő napokban dolgozhatják ki. A kötvényekre nem vállalna garanciát az ideiglenes euróövezeti mentőalap (EFSF). A visszavágás révén a görög adósság 102,5 milliárd euróval csökkenne – az adósságpálya hosszú távú fenntarthatóságához azonban emellett a strukturális gazdasági reformok végrehajtására és a növekedés beindulását segítő lépésekre is szükség lesz.
Bankok feltőkésítése
A néhány hónapja tervezettnél lényegesen nagyobb haircut miatt elkerülhetetlennek tűnik a Görögországban és más veszélyeztetett euróövezeti tagországokban érdekelt bankok feltőkésítése: az EU tervei szerint 2012. június végéig kilenc százalékra kell növelniük tőkemegfelelési mutatójukat. A pénzt a bankoknak saját forrásból kell előteremteniük, ezért a folyamat idejére vissza kell fogniuk az osztalék- és a bónuszkifizetéseket. Az EU szerint arra is figyelni kell, hogy túlságosan ne sanyargassák meg őket, azt ugyanis a hitel- és az állampapírpiac is megszenvedné. Azok a pénzintézetek, amelyek nem tudják magánforrásból fedezni a feltőkésítést, kérhetik a kormányok, majd végső esetben az EFSF segítségét. Az akcióhoz összesen 108 milliárd euróra lehet szükség.
Az EFSF tűzerejének növelése
A válság szétterjedését megakadályozni hivatott ideiglenes mentőalap megerősítésére két mód kínálkozik – ez a két lehetőség szerepelt a Bundestag által tegnap nagy többséggel elfogadott határozatban is. Az első változat szerint az EFSF ahelyett, hogy egyedül avatkozna be a bajba jutott tagországok államkötvénypiacain, magánbefektetőket ösztönözne erre, cserébe pedig átvállalná utóbbiak kockázatának egy részét – így relatív kis önrésszel tudna nagy erőket mozgósítani. A második verzió szerint az EFSF egy speciális befektetési eszközt hozna létre, amelybe a Nemzetközi Valutaalap, valamint Európán kívüli országok (például Kína) fizetnének be összegeket – utóbbiak különböző kockázati kategóriák és hozamok között választhatnának –, azaz ismét külső befektetők segítségével növelnék a kapacitást. Az EFSF-t mindkét esetben úgy lehetne minimum ezermilliárd eurós nagyságrendűre bővíteni, hogy közben nem növekedne radikális mértékben az euróövezeti tagállamokra eső teher. Elemzők szerint a végső változatról csak a következő napokban születik majd döntés.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.