A felsőoktatásban részt vevők számának felső határa – ahogy az államtitkár fogalmazott – „a csillagos ég”, ám a költségvetésnek meg kell húznia valahol egy vonalat, amely alatt még képes támogatni a hallgatókat és amely felett már nem. Az elvi elgondolás mindenképpen érthető, az államnak még akkor is jól meg kell néznie, hova teszi a pénzét, amikor jól megy a bolt. Most pedig nem megy jól.
A gond nem a változás tényével, hanem annak jellegével van. A keretszámok átalakulása ugyanis szinte tektonikus: folyamatában várható volt, de méreteiben hirtelen jött, és várhatóan olyan sok utórengéssel jár, amely egyébként ígéretes felsőoktatási intézmények jól menő képzéseit is múlt időbe teheti.
Csak bízhatunk abban, hogy a valóban alibi szakként működő műhelyek húzzák le a rolót, nem pedig azok, ahol komoly munkát végeztek. A könyörtelen fiskális szempontok és az erőteljes – egyébként több ponton indokolható – reformvágy minden bizonnyal felülírták azt a jogos igényt, hogy a változások több év alatt, szervesen menjenek végbe.
A felsőoktatás intézményei valahogy biztosan megoldják a feladatot, és életben maradnak, még ha ez kemény dió is lesz. A főiskolák, egyetemek között eddig is meglévő verseny a fizetős hallgatókért felértékelődik, és új megvilágításba kerül. A már jelenleg is működő intézményi menedzsment új stratégiákat lesz kénytelen kidolgozni, többet fognak kopogtatni vállalati irodák ajtajain.
Az igazi veszély azonban a társadalmi mobilitás lelassulása. Az a – sokak által persze alaposan eltúlzott – rémkép nem valósulhat meg, amelyben csak a gazdag szülők gyerekei lesznek például közgazdászok. A felsőoktatási intézmények és a diákhitelrendszer működtetőinek, valamint a munkaerőt igénybe vevő vállalatoknak is komoly felelőssége van abban, hogy ne így legyen.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.