BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Brutálisan eladósítja magát a MÁV

Két MÁV-ajánlatkérés vezeti az elmúlt két hónap toplistáját a hitelfelvételre irányuló közbeszerzéseknél: a vasúttársaság összesen 63 milliárd forintot vesz fel. A vasúttársaság egy korábbi folyószámlahitel-tendere sikertelen volt, ahogy az önkormányzatok hitelfelvétele sem zökkenőmentes.

A MÁV kért a legnagyobb összegű hitel felvételére ajánlatot az elmúlt két hónapban közbeszerzés keretében. A közbeszerzés-online.hu közbeszerzés-figyelő oldal összesítése szerint a vasúttársaság mellett május eleje óta a Mecsek-Dráva Önkormányzati Társulás, a debreceni önkormányzat, a Főtáv, a Győri Közszolgáltató és Vagyongazdálkodó, a Vértes Volán és a Kisalföld Volán kért ajánlatot 1 milliárd forint feletti hitelre.

A MÁV május 21-én összesen 27,22 milliárd forint forgóeszközpótló hitel felvételére írt ki pályázatot. Ez az összeg a pályavasúti tevékenység bevétellel és költségtérítéssel nem fedezett, de indokolt ráfordításai hivatott fedezni, összhangban a költségvetési törvény előírásaival. Ilyen célra a MÁV 2011-ben 35 milliárd forint hitelt vett fel – állami kezességvállalással –, és a jelenleg a Parlament napirendjén lévő költségvetési tervezet szerint 2013-ban 50 milliárd forint forrásbevonásra ad felhatalmazást.

A másik, 36,314 milliárd forintos hitelcsomagra az idén lejáró hitelek refinanszírozása érdekében van szükség – tájékoztatta a MÁV a Világgazdaságot. A forrást a társaság gyorsított eljárás keretében igyekszik bevonni, amelynek indoklása a következő: „a 2012. évi forráshiány kezeléséről szóló kormányzati döntés elhúzódása miatt csak gyorsított tárgyalásos eljárás keretében biztosítható az Ajánlatkérő működési hiányának fedezetéhez szükséges források kellő időben történő rendelkezésre állása, ezáltal a likviditási biztonság megőrzése”.
Az elmúlt hónapokban a MÁV a fentieken túl két nagy összegű folyószámlahitelre is közbeszerzést írt ki: május 9-én 6,2 milliárd forint, március 27-én pedig 2 milliárd forint értékben. Az utóbbi – mint társaságtól megtudtuk – eredménytelenül zárult, az előbbi még folyamatban van.

A hitelközbeszerzések ajánlatkérői között értelemszerűen az önkormányzatok vannak többségben, de kísérleteik nem járnak mindig eredménnyel. Mezőkövesd például kétszer is kért ajánlatot 130 milliárd forintos beruházási hitelre a Zsóry-fürdő üdülőterület szennyvíz-csatornázásának megépítéséhez. Az első pályázat 2011 decemberében zárult sikertelenül, mivel nem nyújtottak be ajánlatot, és ugyanez lett a sorsa az ismételten – még ugyanabban a hónapban – kiírt tendernek is. A beruházásra kiírt pályázat már eredményes volt: a nyertes Vianova 87 Zrt.-vel május 8-án kötöttek szerződést, bruttó 189,5 millió forint értékben.

Bátonyterenye önkormányzata 122 millió forintos működési célú hitelt próbált felvenni a Tanuszoda Nonprofit Kft. folyószámlahitelének kiváltására. Az OTP jelentkezett is, az eljárás azonban érvénytelen volt. A gazdasági stabilitásáról szóló törvény értelmében ugyanis az önkormányzat a szóban forgó „adósságot keletkeztető” ügyletet érvényesen csak a Kormány előzetes hozzájárulásával köthette volna meg, ez azonban az – egy ízben elhalasztott – eredményhirdetés új időpontjáig, 2012. március 1-ig sem érkezett meg. „Az uszoda továbbra is viszi a pénzt, a hitelek és a fenntartási költség igen magas, ezt kigazdálkodni nem egyszerű” – áll az önkormányzat ülésének jegyzőkönyvében.

A Zsigmondy Vilmos Harkányi Gyógyfürdőkórház Nonprofit Kft. viszont sikerrel járt: a társaság 300 millió forintos (1 éves futamidejű, évente hosszabbítható, maximum 5 év időtartamú) forgóeszköz hitelre kért és kapott ajánlatot  a Szigetvári Takarékszövetkezettől. Takarékszövetkezet lett a befutó azon a tenderen is, amelyen Rajka önkormányzata kért ajánlatokat az ,,Eurovelo 6 Bezenye, Rajka, Čunovo, Rusovce” kerékpárút-projekt finanszírozásához. Az ajánlatkérőre eső rész 85 százalékát, azaz 731 378 eurót a Rajka és Vidéke Takarékszövetkezet folyósítja. A kerékpárút rajkai és bezenyei bel- és kültéri szakaszának megépítésére kiirt pályázatot a Makadám Útépítő és Helyreállító Kft. és az Óvár Építőipari Kft. közösen nyerték meg.

Szintén helyben kötött szerződést Polgár önkormányzata is, amely (maximum) 230 millió forint összegű hitelre kért ajánlatokat a „Sikeres Magyarországért” Önkormányzati Infrastruktúrafejlesztési Hitelprogram keretében. Az egyedüli – és nyertes – pályázó a Polgári Takarékszövetkezet volt.

Vegyes eredménnyel zárultak az elmúlt hónapokban a folyószámlahitelekre kiírt közbeszerzések is. Míg például Üllő vagy Siklós önkormányzatának nehézségei akadtak, addig Újbuda (Budapest XI. kerület) nem várt hiába: az OTP készségesen biztosította az 1 milliárd forintos hitelkeretet.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.