Az elmúlt évtizedekben a nagy nemzetközi olajcégek egyre inkább tért veszítenek a nemzeti olajcégek miatt, melyek túlnyomórészt a még fellelhető hagyományos olaj- és gázkészletek felett diszponálnak. Ezért egyre nagyobb a nyomás ezeken a vállalatokon, hogy a kutatás-termelés, más néven upstream üzletágban új piacok felé nyissanak, többek közt a nem hagyományos fosszilis potenciál területén.
Az Exxonhoz hasonló, lassan reagáló óriások elé problémák garmadája tornyosul, melyek sokkal kevésbé technológiai vagy pénzügyi jellegűek, mint inkább a kockázattűréssel és döntéshozatallal kapcsolatosak. Az ilyen horizontálisan kiterjedt, de vertikálisan csak egy irányban átjárható olajcégeknél ugyanis éppen azok a tényezők hiányoznak, amelyek lehetővé tették az elmúlt években tapasztalt amerikai palagáz-forradalmat: a kis cégeket jellemző rugalmas üzleti modell és gyorsreagálású döntéshozatali rendszer, melyek a gyenge tőkeerőt know-how-val és flexibilitással ellensúlyozták.
E tulajdonságok pedig alapvető fontosságúak a nem hagyományos gázkutatás területén, ugyanis a konvencionális kitermeléssel szemben a mezők hosszú kutatási fázist igényelnek, majd ennek lezárása után rendkívüli módon lerövidül az átmenet a kitermelési szakaszba. Emellett a kutatási időszak hatalmas költségeket generál, ám az itt szerzett tapasztalatok eredményeképpen a kitermelés lényegesen gyorsabban felfuttatható, ahol már leginkább csak a beáramló tőke és az infrastruktúra szab határt annak, mekkora legyen a kitermelt gáz mennyisége.
A nem hagyományos gázkutatás ugyanis dinamikus, az iparág jó vadász módjára becserkészi, üldözi a föld alatt lapuló gázt, míg a hagyományos kitermelésre leginkább a statikusság a jellemző, ahol a vadász ül a lesben, és várja, hogy a préda megjelenjen. A gond csak az, hogy egyre több a lapuló vad, és egyre kevesebb, amely hajlandó kibaktatni a puskacső elé. A pocakosabb vadász ezért kénytelen alkalmasint elhagyni a komfortos lest, ám miután megtapasztalta a cserkelés fárasztó voltát, rendre visszavágyik oda.
Valahogyan az Exxon is így van a nem hagyományos gázüzletággal. Miután (a többi olajmamuttal egyetemben) lecsúszott az amerikai palagáz-forradalmról, bevásárolta magát több nem hagyományos projektbe, és akvizíciókra adta a fejét. Azután, hogy 2009-ben Magyarországon alig pár napos termeltetési tesztek után eredménytelennek minősített néhány kutatófúrást, vélhetően a lengyel palagáz reményében – és az akkor egy vagyonnak számító 41 milliárd dollárért felvásárolt amerikai XTO Energy miatt – továbbállt hazánkból. Összehasonlításképp, az USA-ban egy átlagos kútteszt nem napokig, hanem inkább hetekig, sőt hónapokig tart, mielőtt beindul a remélt gázhozam. Az emített lépést pedig feltételezhetően a Rosznefty-megállapodás is generálta, amely hatalmas léptékű szibériai olajkitermeléssel kecsegtet.
Könnyen megeshet, hogy a lengyel palagázprojekt a dotcom-lufihoz hasonlóan kipukkad, hiszen a várakozások hatalmasak, de a rendelkezésre álló geológiai tudás korlátozott. Magyarország ezzel szemben mind a földtani feltérképezettség, mind a technológiával kapcsolatos tapasztalatok területén a lengyelek előtt jár. Emellett az Exxon-fiaskó után azt is megtanulta az iparág, hogy jobb csendben maradni, és tenni a dolgát, mindenféle felhajtás nélkül, mint túlzott várakozásokat generálni stabil alapok hiányában. Az amerikai cég lépései pedig felvetik a kérdést: vajon a nagyméretű olaj- és gázvállalatok mennyiben képesek alkalmazkodni az újszerű kihívásokhoz, amelyeket a nem konvencionális kitermelési módok állítanak eléjük? Egyelőre úgy tűnik, nehézkesen.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.