BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A Real Madrid legfőbb bevételi forrása az új stadion lehet

A Real Madrid új stadionjának megépítésével akarja majd a jövőben megszerezni bevételeinek többségét. A klubnak ugyanis a jelentős összegeket hozó televíziós jogdíjakból csökkenni fog a bevétele, mivel a többi csőd közeli spanyol klubok érdekében újraosztják a televíziós jogokért járó pénzeket.

Jelenleg négy pályázat verseng, hogy melyik lehet a Real Madrid leendő stadionja. A spanyol Marca szerint a királyi klub azt tervezi, hogy a jövőben a legfőbb bevételi forrása az új létesítmény lesz. Azt várják, hogy egyes német és angol klubokhoz hasonlóan, még jelentősebb bevételeket hoznak majd a mérkőzések egy ultramodern létesítményben.

A Real Madrid tavaly 514 millió eurós bevétellel rendelkezett, ami a világ futballklubjai között a legnagyobb volt, s ezzel már nyolc éve egyeduralkodó. A marketing bevételekből 164 millió származott, az összbevétel 32 százaléka. Igen jelentős volt a televíziós közvetítési jogok értékesítéséből származó bevétel is, 159 millió euróval (az összbevétel 32 százaléka). A kereskedelmi partnerek révén 150 milliós bevétel volt, és 40 millió eurós bevétel volt a barátságos, és egyéb nemzetközi mérkőzésekből. Jelentős bevételt hoztak az Emirates Airlines-szal és a BVA spanyol bankkal kötött szerződések. Az Adidas-szal kötött szerződést hét évvel meghosszabbították a 2019-20-as szezonig, ami mintegy 40 millió dollárt hoz évente, de új kontraktus lesz a bwinnel is.

A Forbes magazin legújabb kimutatása szerint már a legértékesebb futballklubnak számít a világon, így megtörte a Manchester United 8 éve tartó hegemóniáját. A Real Madrid jelenlegi értékét 3,3 milliárd dollárra taksálták, a második helyre szorult Manchester United 3,17 milliárdot. A harmadik helyen nagy rivális FC Barcelona szerepel 2,6 milliárd dollárral. A Real Madrid egyébként nemcsak a labdarúgóklubok, hanem az összes sportágat tekintve is a legértékesebb klub jelenleg a világon.

A két legerősebb klub, a Real és a Barcelona Spanyolországban szinte a teljesen lefölözi a közvetítési jogok értékesítésének hasznát. A kisebb klubok tiltakoznak ez ellen és elérték, hogy a jövőben a szerződésekből több bevétel jut majd nekik is. A spanyol klubok tartozása eléri a 670 millió eurót, igaz ez az összeg tavaly még 750 millió euró volt. Az európai szövetség (UEFA) decemberben kitiltotta a Málagát a következő szezon kupaküzdelmeiből, mivel az andalúziai klub nem fizette időben az adóit és a játékosok bérét. A katari kézben lévő klub az előző idényben még az egyik legnagyobb költekező volt a játékospiacon.  A tartozások miatt az utóbbi években több egylet kért csődvédelmet Spanyolországban, legutóbb januárban az élvonalbeli Deportivo La Coruna folyamodott ehhez. A televíziós jogok újraosztásából vélnek nagyobb bevételeket a korábban a pénztárcájukhoz drágán igazoló és túl magas béreket fizető spanyol klubok. Szinte mindegyiknek tartozása van. Az Európai Unió egyébként több spanyol klub, így a Real Madrid és a Valencia tiltott állami és önkormányzati támogatása miatt vizsgálódik, mert megsérthették az uniós versenyjogot.

Angliában az televíziós közvetítési jogok egyenlőbb elosztásnak köszönhetően többségében stabil a klubok anyagi helyzete, a világ 20 legtöbb bevételt szerző klubja között 8 van a premier League-ben. Az angol élvonal klubjai a következő idénytől három évre 3,7 milliárd eurót kapnak a hazai közvetítési jogokból, 70 százalékkal többet, mint a korábbi kontraktusban. A nemzetközi kupák közvetítéseivel már több mint 6,1 milliárdot kaszálhatnak a Premier League csapatai. Minden egyes klub 24,7 és 37 millió euró közötti összeghez juthat így szezonként. A német Bundesligában szintén új, 50 százalékkal több pénzt hozó szerződést kötnek a közvetítési jogokért.

Az új Real Madrid stadion várhatóan 2015-re készül majd el, a jelenlegi 80 ezer férőhelyes létesítmény átépítésével. Az új Santiago Bernabéu Stadion befogadóképességét 93 ezres növelik, így nagyobb lehet a londoni, 90 ezres Wembleynél is. Így a világ harmadik legnagyobb arénája lehet a mexikóvárosi Azték Stadion (105 ezer fős) és a barcelonai Camp Nou (98 772 fős) mögött.

Az átépítés költségeit 200 és 250 millió euró közöttire teszik, amelyet öt év alatt írnának le. Az új VIP-szektoroktól például évi 10 millió euró bevételt várnak. A stadion körül bevásárlóközpontot, luxusszállodát, éttermeket és egyéb kiszolgáló épületeket terveznek. Florentino Perez klubelnök a négy pályázótól azt is elvárja, hogy legyen behúzható, húsz perc alatt bezárható tetőszerkezet is. Egy 360 fokos, így minden szögben látható kijelzőt is elvárnak a pályázóktól. Az új feltételekkel április 30-ig várják a már kiválaszott négy pályázótól az új anyagokat.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.