„Egy új cukorgyár építésének feltételeit megteremteni rendkívül költséges beruházás, ami komoly előkészítést igényel. Azzal érdemben csak a 2014-2020-ig tartó uniós ciklus pénzügyi és jogi kérdéseinek véglegesítése után lehet foglalkozni" – közölte a parlament honlapján a vidékfejlesztési miniszter. Fazekas Sándort Kulcsár Gergely kérdezte arról, hogy „mi lesz a kabai cukorgyár és az üzemi területen lévő lakótelep sorsa?” A jobbikos honatya arra emlékeztetett, hogy nemrég egy magát megnevezni nem kívánó befektetőcsoport megvásárolta a mintegy 270 hektárnyi üzemi területet az Eastern Sugar Zrt.-től. Kulcsár valószínűtlennek tartja, hogy újra beindítanák a cukorgyártást, főként annak fényében, hogy az uniós cukorkvóta tulajdonképpen a kaposvári üzemet illeti meg.
2006 őszén a Kabai Cukorgyár tulajdonosa, az Eastern Sugar Csoport üzleti jellegű döntésével bezárta többek között magyar gyárát, a 2007/2008-as gazdasági évtől kezdődően a teljes, közel száztízezer tonnás magyarországi kvótájáról pedig lemondott. A kabai lakóteleppel kapcsolatban Fazekas annyit említ meg, hogy miután bezárták a Kabai Cukorgyárat, a tulajdonos Eastern Sugar Csoport ígéretet tett a lakótelep (jelenleg mintegy 61 család, 150 ember él ott) közműellátásának további, 2016-ig történő biztosítására. A cég vállalásának egyik lényeges része volt, hogy a gyár területét részben el kívánja adni, ám az elhúzódó gazdasági válság miatt a tulajdonosváltás nem tudott zökkenőmentesen lezajlani. Az Eastern Sugar Zrt. utáni résztulajdonos az Első Magyar Bioetanol Kft. lett. A kft. azonban pénzügyi akadályok miatt, élve vevőkijelölési jogával, új tulajdonosként a Kabai Agrár-Ipari Kft.-t nevezte meg a teljes, több mint 270 hektáros terület új vevőjeként. Fazekas információi szerint az új tulajdonos mezőgazdasági célra kívánja a területet hasznosítani, ami hozzájárulhat a munkahelyteremtéshez. A pontosabb hasznosítási terveket jelentősen befolyásolják a cukorkvóta rendszerének fennmaradásával kapcsolatos nyitott kérdések.
Fazekas arra emlékeztetett, hogy Magyarország ma a 300-320 ezer tonnás éves cukorfogyasztásnak sajnos csak egyharmadát képes megtermelni az egyetlen megmaradt, külföldi tulajdonú Kaposvárott működő cukorgyárban. A hazai gazdaság a korábbi cukorexportáló pozíciójából importra szoruló, kiszolgáltatott pozícióba került. A rendszerváltás idején még összesen 12 cukorgyár működött Magyarországon, mintegy 600 ezer tonna kapacitással. A privatizációs eljárások során tulajdont szerzett külföldi befektetők az évek folyamán – különösen az unió cukorpiaci reformjától ösztönözve – a gyárakat bezárták, a termelést megszüntették.
A cukorgyárak privatizációjának, a magyar cukoripar leépítésének hátterét 2011-ben országgyűlési vizsgálóbizottság tárta fel. A vidékfejlesztési miniszter felidézte, hogy a bizottság megállapítása szerint a privatizáció, illetve az uniós csatlakozási tárgyalások során az akkori magyar kormányzat elhibázott stratégiája vezetett a magyar cukoripar leépüléséhez.
A cukorkvóta rendszer Európai Bizottság által tervezett 2015 utáni megszüntetésével kapcsolatosan az idén várható végleges döntésre csak a reformfolyamat legvégén kerül sor – hangoztatta Fazekas. Szerinte az önellátáshoz hozzájáruló kvótaemeléssel kapcsolatban a kaposvári gyár kapacitásának bővítése reális opció lehet, azonban ebben az esetben a még hiányzó cukormennyiséget gyengébb területekről vagy távolabbról kellene beszállítani, amely többletköltséget jelentene. A gyár ezt csak a jelenlegi referenciaárnál magasabb belpiaci cukorár mellett lenne képes megfizetni. „Egy új gyár építésének feltételeit megteremteni rendkívül költséges beruházás, ami komoly előkészítést igényel. Azzal érdemben csak a 2014-2020-ig tartó uniós ciklus pénzügyi és jogi kérdéseinek
véglegesítése után lehet foglalkozni – hangsúlyozta Fazekas.
A tárcavezető kiemelte, hogy a magyar kormány elkötelezett a mezőgazdaság minden ágazatának fejlesztésében, ezen belül a cukorrépa termelés és cukorgyártás legalább önellátási szintig történő visszaállításában. Az európai kvótarendszer szabályozási környezete, valamint a WTO Panel korábbi döntése által kikényszerített cukorreform miatt jelenleg igen szűk a magyar kormány mozgástere. Elsősorban a folyamatban levő, az Európai Unió Közös Agrárpolitikájának (KAP) reformjának tárgyalása során törekszenek arra, hogy Magyarország önellátását a jövőre vonatkozó cukorpiaci szabályozásban biztosítani tudják.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.