John Kerry amerikai külügyminiszter az orosz kollégájával, Szergej Lavrovval folytatott három napi tárgyalássorozat után, szombati sajtóértekezletükön kijelentette: egyetértettek abban, hogy "az ENSZ határozatának utalnia kell az Alapokmány erő alkalmazását lehetővé tévő 7. fejezetére". "Nem hagyunk teret a manővereknek (...) vagy bármi másnak, ami azt jelentené, hogy az Aszad-rezsim nem hajtja végre teljes mértékben" a leszerelést - tette hozzá. Szergej Lavrov kijelentette: az ENSZ vegyifegyver-leszerelési szervezetének még jóvá kell hagynia az amerikai-orosz javaslatot, a leszerelés menetrendje csak azután lép hatályba.
Az Európai Unió üdvözli az Egyesült Államok és Oroszország között létrejött megállapodást a szíriai vegyi fegyverek gyors és biztonságos megsemmisítésére - tudatta szombati közleményében az EU külügyi főképviselője. Catherine Ashton Moszkvához és Washingtonhoz csatlakozva felszólítja a damaszkuszi vezetést, hogy azonnal biztosítson akadálytalan hozzáférést az ENSZ és az OPCW számára minden létesítményhez, amely a vegyi fegyverekhez köthető.
Ashton arra számít, hogy napokon belül az OPCW Végrehajtó Tanácsa elé kerülhet az a határozattervezet, amely részletesen rendelkezik majd minden, a szíriai vegyifegyver-programhoz köthető anyag megsemmisítéséről és a program felszámolásáról, valamint mindezek szigorú ellenőrzéséről. A külügyi főképviselő azt is üdvözli, hogy a szíriai kormány nyilatkozatban vállalta, hogy azonnal alkalmazza a vegyi fegyverekről szóló nemzetközi egyezmény (CWC) előírásait, még azelőtt, hogy a dokumentum Szíriára nézve hatályossá, kötelező érvényűvé válna.
Az uniós politikus arra is kitér, hogy az EU az OPCW legnagyobb anyagi támogatója, az uniós tagállamok közül pedig több is rendelkezik a kellő tudással és technológiával egyes vegyi anyagok semlegesítéséhez, ezért az EU és a tagállamok készen állnak, hogy segítséget nyújtsanak az OPCW-nek a feladat teljesítéséhez. Ashton hangot ad reményének, hogy a vegyi fegyverekről kötött megállapodás lehetővé teszi, hogy folytatódjanak az erőfeszítések a szíriai konfliktus politikai megoldására, valamint mielőbbi békekonferencia megrendezését sürgeti ennek érdekében.
A hágai székhelyű OPCW szintén üdvözölte a Genfben létrejött amerikai-orosz megállapodást. Ahmet Üzümcü, a szervezet török főigazgatója reményét fejezte ki, hogy a megállapodás előmozdítja majd, hogy Szíria teljesítse a CWC előírásait, mivel Damaszkusz úgy döntött, aláírja az egyezményt. Üzümcü világossá tette, hogy amint a szervezet Végrehajtó Tanácsa meghozza a javasolt döntéséket, meg fogják tenni a szükséges lépéseket, hogy a lehető leghamarabb, ellenőrizhető módon megtörténhessen a teljes szíriai vegyifegyver-készlet és a gyártó kapacitások felszámolása, megsemmisítése. A főigazgató szerint ezt a szervezet minden tagállami és a nemzetközi közösség egésze is támogatni fogja. Üzümcü tudatta továbbá, hogy a szervezet végrehajtó tanácsa már a héten foglalkozik a kérdéssel, és leszögezi, hogy a CWC az egyetlen többoldalú egyezmény, mechanizmus, a kizárólagos eszköz arra, hogy a világ megszabaduljon a vegyi fegyverektől, a szervezet szakértői pedig már elkezdtek dolgozni azon, hogy előkészítsék a Szíriában elvégzendő feladatokat.
Az OPCW 1997-ben, a CWC hatályba lépésekor jött létre. A hágai székhelyű szervezet feladata annak ellenőrzése és végrehajtása, hogy a teljes nevén a vegyi fegyverek fejlesztésének, előállításának, felhalmozásának és használatának tilalmáról szóló egyezmény részes államai teljesítik a CWC-ben foglalt kötelezettségeket. A CWC-t eddig a világ 189 tagállama írta alá. Az ENSZ tagállamai közül hét ország nem vállalta, hogy csatlakozik az egyezményhez: Angola, Mianmar, Egyiptom, Izrael, Észak-Korea, Dél-Szudán és Szíria. Utóbbi a napokban jelezte, csatlakozik az egyezményhez. Izrael és Mianmar már aláírta szerződést, de egyelőre nem ratifikálta az egyezményt. Az OPCW 2000-ben együttműködési megállapodást írt alá az ENSZ-szel, de ettől eltekintve teljes mértékben független az Egyesült Nemzetek Szervezetétől.
Jelentős lépésnek nevezte a NATO főtitkára a szíriai vegyi fegyverek megsemmisítése szempontjából az amerikai-orosz megállapodást. Anders Fogh Rasmussen kijelentette: "ez egy fontos lépés ahhoz, hogy biztosítani lehessen a szíriai vegyifegyver-készletek gyors, biztonságos és ellenőrizhető megsemmisítését. Most pedig Szíria teljes és feltétlen együttműködésére van szükség". A főtitkár álláspontja az, hogy a nemzetközi közösség felelőssége biztosítani annak a régóta fennálló "normának és gyakorlatnak" a fenntartását, amely kizárja a vegyi fegyverek alkalmazását. "Ennek megsértőit pedig felelősségre kell vonni" - hangsúlyozta a NATO főtitkára, aki szerint a genfi amerikai-orosz megállapodás új lendületet adhat a szíriai konfliktus politikai rendezésének, annak érdekében, hogy véget érhessen az "iszonyú vérontás" Szíriában.
A magyar Külügyminisztérium (KüM) üdvözli a kétoldalú genfi egyeztetések eredményeként megszületett, a szíriai vegyi fegyverek leszereléséről és megsemmisítéséről szóló amerikai-orosz megállapodást. A közlemény szerint a KüM a megállapodást "rendkívül pozitív fejleménynek" tekinti, amely újabb lökést adhat a politikai rendezésre vonatkozó erőfeszítések folytatásának is. A magyar kormány álláspontja az, hogy a szíriai konfliktusnak nincs katonai megoldása, hosszú távon politikai eszközökkel kell rendezni a válságot. Mindent meg kell tenni annak érdekében, hogy el lehessen kerülni a katonai beavatkozást Szíriában, ugyanakkor a vegyi fegyverek alkalmazása is elfogadhatatlan.
A magyar diplomácia üdvözöli, hogy a megállapodás révén a katonai fellépés közvetlen lehetősége egyelőre elhárulhat, és diplomáciai eszközökkel érhető el a szíriai vegyifegyver-készletek teljes leszerelése. Hangsúlyozzák: a multilaterális nemzetközi fórumoknak (ENSZ, Vegyifegyver-tilalmi Szervezet, OPCW) kiemelt szerepük lesz a megállapodás végrehajtásában és a magyar kormány "kész ennek segítésére", hogy a szombati megállapodást konkrét lépések kövessék. A kormány azt várja, hogy az ENSZ Biztonsági Tanácsa határozatban erősítse meg az egyezségben foglaltakat, majd azt a szíriai rezsim – korábbi bejelentésének megfelelően – hajtsa maradéktalanul végre.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.