Az elnök szerint a hazai dohánytermesztők „több évtizedes, adott esetben évszázados együttműködéseket nem fognak felrúgni ilyen ajánlatokért”, de kétségkívül megjelentek a piacon az illegális ajánlatok is. Bényei szerint a jelenség hátterében nem elsősorban a trafiktörvény áll, hanem a dohány magas ára a bérekhez képest. A dohány iránti igényt mutatja az is, hogy idén hozzávetőleg 400 tonnányi dohányt loptak el, ennek jelentős részét még a földekről.
A legális dohánytermesztés egyik problémája az is, hogy a támogatási, és általában a szabályozási környezet ezekben az években sokat változik. A Közös Agrárpolitikán (KAP) belül már 2010-től jelentős változások történtek a dohánytermesztés támogatásában, igaz, ez mindeddig nem jelentett bevételkiesést a termelőknek. Míg korábban a dogány termeléséhez kötött támogatást kaptak, 2010 óta a szerkezetátalakítási program keretében a magyar termelők a foglalkoztatás után kapják a támogatást.
„Nagy kérdés azonban az, hogy 2015 után fennmarad-e a támogatás” – mondta el Bényei. A 2014 és 2020 közötti támogatási rendszer ezt nem zárja ki egyértelműen, a kérdés azonban még nem eldöntött. „A kormányzattal folytatott egyeztetések kapcsán ugyanakkor úgy véljük, hogy a hazai döntéshozók stratégiai ágazatnak tartják a dohánytermesztést” – tette hozzá Bényei.
Az elnök szerint ugyanakkor jelentős problémákat jelenthet majd az EU Dohánytermék Direktívájának (TPD) felülvizsgálata. Eszerint egységesnek kellene lennie a cigaretták átmérőjének és hosszának, és egységes lenne a csomagolás is, nagyobb elrettentő üzenetekkel, és kisebb márkajelzéssel. Az elképzelések szerint tiltanák egy sor adalékanyag használatát, eltűnhetne például a mentolos cigaretta – legalábbis a legális piacról. Bényei utalt a WHO törekvésére, amely azt vinné keresztül, hogy cigaretta csak Virginia dohányból készülhessen, adalékok nélkül. „Ha ez megvalósul, akkor a természetes szárítású Burley is adaléknak minősül, a Virginiához szükséges mesterséges szárítók kapacitása azonban most is szűkös” – mondta az elnök.
Az egyetlen lehetőség
Bár a nyári aszály nem kedvezett a termésnek, az idei dohánytermelés átlagosnak ígérkezik, idén 8 ezer tonna körüli betakarított mennyiség várható. A dohánytermesztés az egyik leginkább munkaerő-igényes mezőgazdasági tevékenység: azonos méretű területeken a dohány jóval több kézi munkaerőt követel meg, mint más haszonnövények. A dohánytermesztés szociális jelentőségét növeli, hogy a szektorban dolgozó húszezer fő 80 százaléka az elmaradó térségekből, Szabolcs-Szatmár-Bereg megyéből származik, 90 százalékuk szakképzetlen, 70 százalékuk nő és 50 százalékuk roma.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.