Magyarország élőmarha kivitele 16 százalékkal, behozatal 31 százalékkal csökkent az idei esztendő első félévében az előző év azonos időszakához képest – közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). - A nemzetközi piacon értékesített élő szarvasmarha csaknem kétharmada Ausztriába, Törökországba, Görögországba, Oroszországba és Libanonba került. A törökországi export több mint 80 százalékkal csökkent, míg a Libanonba szállított mennyiség a tizenháromszorosára nőtt a vizsgált időszakban.
Magyarországra főként Romániából, Hollandiából, Szlovákiából és Németországból érkeztek szállítmányok. A marhahúsexport több mint 4 százalékkal, az import csaknem 18 százalékkal csökkent. Magyarország nettó exportőr volt azaz többet vitt ki mint amennyit behozott élő szarvasmarhából és marhahúsból 2013 első félévében.
Magyarországon a fiatal bika termelői ára 8 százalékkal, a vágótehéné 10 százalékkal, a vágóüszőé 3 százalékkal mérséklődött 2013 augusztusában az előző év hasonló időszakához viszonyítva. A termékpálya további fázisaiban ugyanakkor változatosan alakultak az árak. Míg egyes darabolt termékek ára nőtt, addig többé mérséklődött a megfigyelt időszakban.
A hazai húsmarhák iránt 2010 óta felpezsdült török kereslet, ám ez most alábhagyni látszik. A korábban állat-egészségügyi okokból zárt török piacon tavalyig rendkívül magas marhahúsárak alakultak ki, amelyre válaszul Törökország megnyitotta kapuit a külföldről származó marha előtt.
A muszlim hagyományokkal és rendkívül szigorú állat-egészségügyi előírásokkal rendelkező országban nagy kereslet mutatkozott a marhahúsra, ám az elvárásoknak jószerével csak a magyar és a balti országok állatai feleltek meg. Ennek oka, hogy a hazai állományt nem érinti számos olyan betegség, amely más országok állományában előfordul.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.