Szakértők arra hívták fel a figyelmet, hogy egyre több szektor kapcsolódhat be a növekedésbe, és a külső kereslet is segítheti a magyar gazdaságot. Az idei első félévben a mezőgazdaság kedvező teljesítményt mutatott, és ennek fennmaradására komoly esély van. Az OTP elemzői szerint az erős mezőgazdasági teljesítmény több mint 1 százalékkal segíti a gazdasági növekedést.
A kilábalás a Világgazdaság mutatószáma szerint is folytatódott az időszakban, hiszen a Gyorsulási Irányadó éves indexe hónapról hónapra nagyobb bővülésről tanúskodik.
„Az alacsonyabb súlyú szektorok hozzájárulása segítheti a GDP-t” – mondta lapunknak Suppan Gergely. A TakarékBank vezető közgazdásza szerint a mezőgazdaság mellett az építőipar növekedése is húzhatja a gazdaságot. „Megugrottak a megrendelések a vasút- és közútépítésben” – hangsúlyozta Suppan. Hozzátette, a városrekonstrukciók is kedvező hatást gyakorolnak. Júliusban megtorpant az építőipar, ám augusztusban közel 15 százalékkal nőtt éves alapon. Gárgyán Eszter, a Citi régiós közgazdásza kiemelte, hogy az építőipart főként az Európai Uniós források húzzák.
„A nettó export újra pozitívan járulhat hozzá a növekedéshez az előző negyedévi kisebb visszaesés után” – vélekedett Suppan Gergely. Emlékezetes, a válságból való kilábalás során a magyar gazdaság motorja a nettó export volt. „A kiskereskedelmi forgalom is növekedett, ám elmaradt a várakozásoktól” – tette hozzá a közgazdász. A kiskereskedelem a júliusi és augusztusi 1 százalék feletti bővülés után szeptemberben csupán 0,3 százalékkal nőtt. „Az adatok gyengék, a fogyasztás továbbra sem indult növekedésnek, és az emberek inkább megtakarítanak” – mondta Kondrát Zsolt, az MKB Bank vezető közgazdásza. Bebesy Dániel, a Budapest Alapkezelő portfolió-menedzsere hozzátette, a kiskereskedelem a rezsicsökkentés ellenére kedvezőtlenül alakul.
A központi bank kkv-knak nyújtott hiteléről azonban megoszlanak a vélemények. Suppan kifejtette, a vállalati hitelezésben már megjelenhetett a Magyar Nemzeti Bank Növekedési Hitelprogramjának hatása. Gabler Gergely, az Erste vezető közgazdásza a Világgazdaságnak azt mondta, hogy az MNB programja miatt nőtt a hitelállomány, aminek lesz élénkítő hatása. Kondrát ugyanakkor nem gondolja, hogy a hitelprogramnak jelentős hatása lenne.
„Az autóipar is igazi húzóereje lehet a gazdaságnak” – hangsúlyozta a TakarékBank közgazdásza. „Amerikában nagy siker a Kecskeméten gyártott Mercedes, igaz, ennek a pozitív hatása inkább az év utolsó negyedében várható” – tette hozzá. Megjegyezte, hogy az Audi gyár is kezd felpörögni. A beruházások lejtmenete a második negyedévben megállt az Európai Uniós forrásoknak köszönhetően – mondta Suppan, aki ebben a tekintetben stabilizálódást vár.
Nőtt az ipari termelés
„Az ipari termelés 2 százalék körüli növekedést mutathatott, ami nagy előrelépés az előző negyedévekhez képest” – mondta a Világgazdaságnak Németh Dávid, a K&H Bank vezető közgazdásza. Bebesy Dániel kiemelte, hogy „az elmúlt hónapokban kedvező ipari adatok érkeztek, összhangban az euróövezeti beszerzésimenedzser-indexekkel”. Kondrát Zsolt ugyanakkor arra hívta fel a figyelmet, hogy az ipari termelési statisztika és a GDP-n belüli hozzáadott érték szerint számított ipari adat között az elmúlt időszakban nagyobb különbségeket láthattunk. Az MKB Bank vezető közgazdásza szerint „ha a kedvező ipari adatok meglátszanak majd a GDP-ben is, akkor akár 1 százalék felett is lehetett a növekedés.” Az ipari termelés a júliusi 3,2 százalékos növekedés után augusztusban csak 0,8 százalékkal nőtt naptárhatástól megtisztítva éves alapon. Szeptemberben ugyanakkor újra 3 százalék feletti növekedést láttunk, havi alapon pedig 1,8 százalékkal nőtt a termelés; ilyen gyors ütemre utoljára az év elején volt példa.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.