A tüntetők a hideg és a hószállingózás ellenére folyamatosan érkeztek a térre. Az Ötös tévécsatorna helyszíni beszámolójában mintegy ötszázezerre becsülte a résztvevők létszámát alig egy órával a nagygyűlés kezdete után. A demonstrálók javarészt nemzeti színű lobogókat és ellenzéki pártzászlókat tartanak, Viktor Janukovics elnököt becsmérlő, lemondásra szólító, illetve Ukrajnát dicsőítő jelszavakat skandálnak. A demonstráció békésen zajlik, a helyzet azonban feszült, az ellenzék provokációktól, a rendőrség újabb összecsapásoktól tart.
Vitalij Klicsko, az ellenzéki Ütés (UDAR) párt vezetője beszédében a téren összegyűlteket a megmozdulás békés jellegének megőrzésére szólította fel. "Mindenféle agressziót provokációnak minősítünk. Ne reagáljatok a provokációkra! A mi tüntetésünk békés. Miénk lesz a győzelem!" - hangoztatta a pártelnök a nagygyűlésen.
Vitalij Zaharcsenko belügyminiszter a tárca honlapján közzétett üzenetében szintén azt kérte a nagygyűlés résztvevőitől, hogy "ne engedjenek a provokációknak". Állítása szerint a rendőrség együttműködik a demonstráció biztonságára ügyelő aktivistákkal - köztük önkéntes veterán katonákkal - az erőszakcselekmények megakadályozásában.
Helyszíni jelentések szerint a központi tértől nem messze lévő kormányzati negyed több utcáját elzárták a forgalom elől az autóbuszokban ott várakozó rendvédelmi alakulatok, köztük rohamrendőrök teljes felszerelésben.
A parlament épületével szemben közben a kormányzó Régiók pártja ellendemonstrációt tart, amelyen becslések szerint néhány ezren vesznek részt. Az elnöki hivatalt rohamrendőrök őrzik, néhány méterre tőlük ismeretlen fiatalok szemetesvödrökbe gyűjtik a felbontott utcaköveket. Ellenzéki tüntetők elzárták a térről az elnöki hivatalhoz vezető utat, hogy a demonstráció résztvevői ne keveredhessenek összetűzésbe.
Az előző vasárnapi megmozdulás alatt ezen a helyszínen történt a "buldózeres támadásként" elhíresült összecsapás, amelyet az ellenzék szerint provokátorok szítottak a rohamrendőrök és a tüntetők között. (Ekkor ismeretlenek buldózerrel próbálták áttörni a rendőrségi kordont.) Az incidensben sokan megsérültek, több mint egy tucat ellenzéki aktivistát tartóztattak le a hatóságok a támadásban való állítólagos részvételük miatt.
Az ellenzék - az előrehozott választások mellett - követeli a felelős rendőrök megbüntetését, a belügyminiszter bűnvádi felelősségre vonását, és a letartóztatott aktivisták szabadon bocsátását.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.