Az orosz-ukrán konfliktus és a gyorsjelentések mozgatják a piacokat. Itthon ebbe még az MNB is beleszólt az új programjával, amely forintot gyengít és hozamokat csökkent. Az utóbbi elvileg az egész részvénypiacnak jó, de ezt felülírják az ukrán események. Így BUX index a kezdeti emelkedést követően esésbe kapcsolt, és újra a 20 napos mozgóátlag alá került. A 30 napos mozgóátlag lehet a támasz 17.380 forintnál.
A DAX index a tegnapi napközbeni pánikban letesztelte a 30 napos mozgóátlagot. Ma a nap kezdetén bizonytalankodhat, de a vége felé, vagy a hétfői napon megindulhat fölfelé. Mindeközben a Dow Jones és az S&P500 a csúcs alatt kicsivel konszolidálódnak, amelyet elsősorban a jó egyedi vállalati eredmények segítenek.
USA:
- A kezdeti emelkedés után alábbhagyott a lendület a tengerentúli börzéken, de így is sikerült minimális pluszban zárniuk az indexeknek. (Dow 0%, Nasdaq 0,51%, S&P500 0,19%).
- A Microsoft negyedéves gyorsjelentése felülmúlta a várakozásokat. Az árbevétel 20,37 milliárd dollár helyett 20,4 milliárd dollár lett, a részvényenkénti profit pedig 62 cent a várt 68 centtel szemben (előző év: 72 cent). A bevételekre rossz hatással voltak a csökkenő számítógép eladások, viszont az üzleti felhasználók PC-k iránti kereslete javul. A Surface táblagép értékesítései felülmúlták a várakozásokat, a jó árbevételi számok főként ennek köszönhetőek. Piaczárás után 2,5%-kal drágult a papír.
- Az Amazon tegnap vegyes számokat publikált piaczárás után, a társaság árbevétele 23%-kal 19,74 milliárd dollárra nőtt, ami jobb mint a 19,4 milliárd dolláros konszenzus. Az egy részvényre jutó profit a várakozásokkal összhangban 23 cent lett. Az üzemi eredmény a várt 200 millió dollár helyett 146 millió dollár lett. A menedzsment a második negyedévre 18,1-19,9 milliárd dolláros árbevételt vár (piaci konszenzus 19 milliárd dollár). Zárás után 2,5 %-kal emelkedtek a részvények.
- A várt 4 cent helyett 29 centes részvényenkénti profitot ért el az első negyedévben a General Motors, ami azonban még így is 82%-kal alacsonyabb az egy évvel korábbinál. Az árbevétel 37,4 milliárd dollár volt a várt 37,9 milliárd dollár helyett. Az első negyedévben 7 millió autót hívott vissza a társaság, ami 1,3 milliárd dollárba került, de ezt ellensúlyozni tudta az autók megemelt ára. A papír 0,7%-os veszteséggel zárta a kereskedést.
- A Verizon eredménye is felülmúlta a várakozásokat, a részvényenkénti profit az előrejelzett 87 cent helyett 91 cent lett. Az árbevétel 29,4 milliárd dollárról 30,8 milliárd dollárra ugrott. A társaság közel 540 ezer fővel tudta növelni előfizetői számát. A papír 2,4%-ot veszített értékéből.
- A Caterpillar 1,61 dolláros részvényenkénti profitot könyvelhetett el az első negyedévben, ami jobb mint a várt 1,23 dollár. Az árbevétel 13,2 milliárd dollár volt, ami megegyezett a várttal. A profitbővülés főként a költségcsökkentéseknek és a gyárbezárásoknak köszönhető. A menedzsment 25 centtel 6,1 dollárra emelte az idei évre vonatkozó részvényenkénti profitvárakozását. A részvények közel 2%-os pluszban zárták a kereskedést.
- A friss segélykérelmek száma 329 ezerre emelkedett a korábbi, felfelé módosított 305 ezerről. Az adat csalódást okozott, mert 14 ezerrel magasabb az elemzők által vártnál.
- A tartós cikkek rendelésállománya a várt 2% helyett 2,6%-kal bővült havi alapon márciusban.
- Michigani fogyasztói bizalmi indexet publikálnak ma délután a tengerentúlon.
Európa:
- A nap második felében látott zuhanás ellenére is mérsékelt pluszban zártak a főbb nyugat-európai börzék (FTSE100 0,42%, DAX 0,05%, CAC40 0,65%).
- A német IFO gazdasági hangulatindex 111,2 pontra emelkedett áprilisban az elemzők által várt 110,4 pont helyett.
- Kelet-Ukrajnában kiújultak a harcok, az ukrán rendőrség például visszafoglalt egy városházát, az orosz hadsereg pedig hadgyakorlatba kezdett az orosz-ukrán határnál.
Olaj, arany:
- A WTI a nap elején még 1 dolláros pluszban állt, majd ma reggelre némi gyengülést mutatott a tegnapi záróárhoz képest. Az árfolyam erősödéséhez hozzájárult az ukrán krízis és az erős USA gazdaságról szóló hírek. Később kedvező hírek jöttek a kínálat növekedéséről: az Egyesült Államok nyersolaj készletei 25 éve nem látott csúcson vannak, ami lefelé vitte az árfolyamot.
- Az arany árának támaszt adott az ukrán feszültség növekedése és a kínai fizikai kereslet emelkedéséről szóló hírek.
Devizák:
- A tegnap reggeli MNB bejelentést követően gyors gyengülés indult a forint piacán, az árfolyam 306,8-ról 308,8-ig emelkedett, áttörve a 20 és a 30 napos mozgóátlagokat. A reggeli kereskedésben 309,3-ig gyengült tovább a hazai fizetőeszköz. Az orosz-ukrán feszültség fokozódása sem tesz jót a forintnak.
- A dollár minimálisan gyengült tegnap az euróval szemben, az árfolyam 1,381-ről 1,384-ig emelkedett. A reggeli kereskedésben stagnált az EUR/USD devizapár.
Távol-Kelet:
- Az ázsiai indexek alapvetően csökkentek a mai kereskedésben. Hong Kong nagyot esett a közmű cégek gyenge teljesítményének köszönhetően. (Hang Seng -1,4%; Nikkei +0,2%; Shanghai -1%; Kospi -1,34%)
- A japán piacot azt segítette, hogy az infláció stabilan emelkedik. Márciusban 1,6% lett a februári 1,5%-kal szemben. Tokióban ráadásul 2,7%-ra szaladt a februári 1%-ot követően. Alapvetően ennek örültek a japán befektetők, és ennek volt köszönhető a Nikkei index emelkedése, úgy tűnik ugyanis, hogy 20 év után most tényleg sikerül kikerülnie az országnak a deflációs spirálból.s
Határidős piacok:
- A főbb amerikai és európai határidős indexek a negatív tartományban voltak ma reggel.
Vállalati hírek:
- A MOL közgyűlése tegnap 60 milliárd forint osztalék kifizetésről döntött, ami számításunk szerint részvényenként 588 forintot jelent. Molnár József vezérigazgató szerint a szénhidrogén termelés 96 ezer hordó-egyenértékes lehet naponta 2014-ben, míg 2015-ben a kurdisztáni és a volt FÁK-országokbeli kutakból származó kitermelés következtében 10%-kal emelkedhet.
- Tegnap tartotta közgyűlését a Richter. Jóváhagyták a részvényenkénti 57 forintos osztalékot, a kifizetés június 16-án kezdődik.
- Ma tartja közgyűlését az OTP. A bank osztalékjavaslata a saját részvényeket is figyelembe véve 147 forint.
- Lezárult az a tranzakció, melynek keretében az OTP 107 millió kunáért 98,37%-os részesedést vásárolt a Banco Popolare Croatia-ban. Az OTP csoportnak így 130 fiókja van Horvátországban.
- Az OTP átadta 16,7%-nyi GIRO részesedését az MNB-nek. A nemzeti bank nemrég jelentette be, hogy 9,5 milliárd forintért több banktól összesen 86%-os részesedést vásárol a GIRO Zrt-ben. Az OTP pakettje 1,6 milliárd forint értékű.
- Szálingóznak a hírek a Deutsche Bank tőkeemelésével kapcsolatban. A Handelsblatt szerint 5 milliárd euróra rúghat a tőkeemelés, amely vagy még a nyári szünet előtt, vagy pedig a negyedik negyedévben valósulhat meg. A bank nem kommentálta a híreket. Ha a tőkeemelésre most, a jelenlegi árfolyamon kerülne sor, akkor az 15,7 százalékos hígulást jelentene, ha a fenti 5 milliárd euróval számolunk. Ugyanakkor pozitív hozadéka is van a tőkeemelésnek. Ha az új pénz megtérülése megegyezik, vagy meghaladja a részvények tőkeköltségét, akkor nincs hatással az árfolyamra. Mindenesetre, az árfolyam 3,8 százalékkal csökkent a tőkeemelési elképzelések napvilágra kerülése óta. A fent leírtak alapján a maximális negatív hatás (hígulás) 15-16 százalék körül lehet, de a valóságban szerintünk ennél jóval kisebb lesz, vagyis lassan kezd beárazódni a tőkeemelés esetleges hatása.
- Az IBM megegyezett a Fiat csoporttal globális IT infrastruktúrájának menedzseléséről.
- Az RBC Capital felülteljesítőre módosította a Lufthansa papírjait. A célárfolyam 25 euró.
- Nem hivatalos értesülések szerint a Nokia április 29-én fogja kinevezni új vezérigazgatóját Rajeev Suri személyében, aki jelenleg a hálózat üzletágat vezeti. A Nokia egyelőre cáfolta az értesülést.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.