BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Itt az új prognózis Vargáéktól: Végleg elbukik az adósság elleni harc?

"A kormány legfontosabb gazdaságpolitikai céljainak egyikeként a GDP-arányos államadósság előző időszakból örökölt, emelkedő trendjének megállítását, illetve tartósan csökkenő pályára állítását tűzte ki célul 2010-ben", írja a Nemzetgazdasági Minisztérium a friss, 2014-es konvergenciaprogramban, ugyanakkor a számokban már az látható, hogy az adósságráta alig csökken, és a tavalyi előrejelzéshez képest sokkal kedvezőtlenebb képet festenek. A költségvetési hiányt is sokkal lassabban csökkentik, mint tavaly tervezték, ami fontos tényező abban, hogy az államadósság csak lassan csökkenhet a prognózis szerint.

Az elmúlt négy évben annak ellenére sem sikerült érdemben csökkenteni az adósságrátát – igaz, a növekvő trend megállt –, hogy 3000 milliárd forintnyi magán-nyugdíjpénztári vagyont átvett az állam, ami a GDP 10 százalékra.

A 2011-es konvergenciaprogramban még az volt a prognózis, hogy 2013 végére 69,7 százalékra csökken a GDP-arányos államadósság. Ezzel szemben az idei, szerdán kiadott program szerint tavaly év végén 79,2 százalék volt az adósság, közel 10 százalékkal magasabb, mint a három évvel korábbi terv.

A friss jelentés hangsúlyozza, hogy "az adósságráta alakulását hosszú távon alapvetően a gazdasági növekedés és a költségvetési hiány mértéke befolyásolja".

A növekedés viszont nem volt túl magas az elmúlt években. 2011-ben mindössze 1,6 százalékkal nőtt a gazdaság, 2012-ben viszont 1,7 százalék volt a visszaesés. Vagyis két év alatt nemigen segítette a növekedés az adósság csökkenését. Tavaly is alacsony, 1,1 százalékos volt a növekedés.

A költségvetési hiányt a GDP 3 százaléka alatt tartotta a kormány az elmúlt években. De a további deficitcsökkentési tervekhez képest már engedékenyebbek, vagyis csak lassú hiánycsökkentést terveznek.

Az NGM anyagában az olvasható, hogy: "a kormány az adósság szerkezetét javíthatja, az adósságráta érdemi csökkentése ugyanakkor csak a hiányt tartósan féken tartó, fegyelmezett fiskális politikával és a növekedés fenntartásával lehetséges, ezeket a kormány kiemelt prioritásként kezeli".

Ehhez képest nem csak a 2011-es, de a tavalyi konvergenciaprogramhoz képest is lassabban csökkenő adósságpályát rajzolt fel most az NGM:

Az adósságráta jövőbeni alakulása a következő főbb tényezők változására érzékeny (ceteris paribus; minden tényező változatlansága mellett – a szerk.) az NGM szerint:

"(1) Elsődleges egyenleg: A GDP-arányos elsődleges egyenleg 2014-től kezdődő, tartós, a pálya végéig érvényesülő 1 százalékpontnyi feljebb tolódása 2014-ben 1 százalékponttal, 2017-re pedig 3,7 százalékponttal csökkentené a bruttó adósságrátát.

(2) Árfolyam: A bruttó adósságállomány devizaaránya 2013 végén 42 százalék volt, amely 2017-re a Kormány törekvéseinek eredményeképpen várhatóan csaknem 26 százalékra csökken. Ezt figyelembe véve egy 1 százalékos nominálárfolyam-erősödés (307,9 helyett 304,8 HUF/EUR árfolyam) a 2014-2017. években 0,3 százalékponttal csökkentené a bruttó adósságrátát.

(3) Gazdasági növekedés: Amennyiben a nominális GDP növekedési pályája 2014-től kezdődően tartósan, a pálya egészén 1 százalékponttal magasabb lenne, 2014-ben 0,7 százalékponttal csökkentené a bruttó adósságráta értékét, amely különbség 2017-ig fokozatosan 2,8 százalékpontig szélesedne."

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.