A más biogeográfiai régiókból betelepülő fajokra az úgynevezett tízes szabály érvényes: egy új élőhelyre bekerülő ezer faj közül mindössze száz egyedei képesek valameddig túlélni, tíz faj telepszik meg tartósan, és csak egy okoz jelentős változást az ökoszisztémában. A Balaton első ilyen, jelentős változást hozó jövevénye a vándorkagyló volt az 1930-as években. Az 1970-es években sorra érkeztek az új kékalga fajok, így 1978-ban a süveges kékmoszat, amely 1982-ben, 1992-ben és 1994-ben is az egész tóra kiterjedő vízvirágzást okozott.
A süveges kékmoszat trópusi eredetű faj, világméretű inváziója során pedig Európában szinte a Balatonban telepedett meg először. Számos olyan betelepült faj is van a Balatonban, amelyek nem szaporodtak túl, például a vándorkagylóval érkezett, tegzes bolharák. Jelenleg az egyre több amuri kagyló okoz gondot, mert a tápanyagokért folyó versenyben riválisa lehet a tó természetes kagylófajainak. Megjelent, sőt egyre inkább hódít a vándorkagylóra nagyon hasonló kvaggva kagyló.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.