A finneknek látszólag könnyen megadott, Magyarország számára pedig nehézségeket okozó ESA aláírás körülményeiről Aszódi Attila elmondta, hogy a finnországi szerződést is módosítani kellett. Fontosabb viszont, hogy a kivitelező Fennovoima és a szállító TVEL szerződése még az orosz-ukrán konfliktus előtt, 2013-ban született. Az Európai Bizottság azonban a konfliktusra reagálva 2014 május 18-án megfogalmazta a figyelmeztetését, azaz, hogy az új, uniós nukleáris projektek előkészítésekor „különös gondot kell fordítani a beszerzés biztonságára”. Ez nem törvény, de az ESA szem előtt tartja.
„Ha van a piacon az adott atomerőmű által felhasználható, nukleáris fűtőanyag, akkor elég az új beszerzésre vonatkozó tendert a meglévő szerződés lejárta előtt egy évvel kiírni. Ha nincs – most éppen nincs –, akkor ezt legalább három évvel korábban meg kell tenni, hogy a versenybe szálló gyártónak legyen ideje a termék kifejlesztésére” – válaszolt a Világgazdaságnak a kormánybiztos. Ebbe az időbe nem számítható bele, hogy Pakson két évre elég fűtőelem tartalék van. E tartaléknak ugyanis folyamatosan rendelkezésre kell állnia, tehát nem élhető fel egy esetleges beszállítóváltás során.
Az üzemanyag-beszerzés diverzifikálásának azonban vannak mérnöki gátjai. Az értéklánc elején lévő uránium-beszerzés még viszonylag könnyen megoldható több forrásból, ahogyan a dúsítás is. A fűtőelem lelkét jelentő urániumpasztilláknál azonban már gond lehet, hogy a méretük reaktortípusonként eltérő. Aszódi Attila magyarázata szerint még nagyobb és több a különbség a pasztillákat tartalmazó fűtőelem-rudak között. Az orosz típusú rúdban nióbium is van – ezeknek elég jók a meghibásodási statisztikáik –, a nyugatiakban nincs. A harmadik mérnöki gát a rudak (pálcák) elhelyezése, egymástól való távolságuk biztosítása, kötegelésük. Ez utóbbiakból az következik, hogy amikor egy reaktor megépül, azzal már az is eldől, hogy milyen méretű, elrendezésű és egyéb paraméterű fűtőelem-kötegek, azaz kazetták helyezhetők bele. Vagyis a kazetta reaktor-specifikus. Ehhez még adalék, hogy a nyugati, négyzetes hasáb alapú kazettákon nincs külső borítás, az orosz, hatszög alapú hasáboson pedig többnyire van, és ott a köpenynek is vannak funkciói.
Mindezek ellenére az alternatív beszerzés lehetővé tételének kát komoly előnye van Aszódi Attila szerint. Az egyik a verseny generálása, aminek szerepe lehet a kialkudott árban, a másik pedig az ellátásbiztonság megteremtése. A kormánybiztos közölte: téves az a sajtóban gyakran olvasható állítás, hogy a két új, 1200 megawattos paksi blokk építése kapcsán a brüsszeli hatóságok azt vizsgálják, nincs-e elrejtve tiltott állami támogatás a majdani beruházás modelljében. Ilyen ugyanis vizsgálat nincs, viszont a projekt hazai előkészítői maguk kérték, hogy az uniós illetékesek ellenőrizzék ebből a szempontból is az előkészületek. A számítások szerint – amelyekhez előrejelzést is kellett készíteni azoknak az éveknek az árampiacáról és áramárairól is, amelyben Paks II. működni fog –, a beruházás meg fog térülni. A megtérülés miatt nincs a modellben állami támogatás, nincs is rá szükség. A magyar fél ezért nem is kérte Brüsszeltől, hogy járuljon hozzá valamilyen szintű támogatáshoz, erre ugyanis bizonyos esetekben lehetőséget kínál az uniós szabályozás. Az atomerőmű működésében a fűtőelem költsége kilowattóránként két forintot tesz majd ki, a teljes önköltség pedig kilowattóránként 17 forint körülire várható. Az ezzekkel kapcsolatos számítások egyelőre nem nyilvánosak.
Tízmilliárdos megrendelés a Roszatomnak
A Roszatom 10 milliárd dollárért építi meg Jordánia első atomerőművét a közelmúltban született szándéknyilatkozat alapján, Amra város közelében. Az első ezer megawattos blokkot 2022-ben adják át a társaság bejelentése szerint, a másodikat 2024-ben. Ekkortól a nukleáris energia adja a jordán áramtermelés 40 százalékát, amely ma 98 százalékban az olajtermékeken alapul. Jordániában gond az évi bő 7 százalékkal növekvő áramigény kielégítése. Jordánia tenderen választotta ki a Roszatomot 2013-ban. Az orosz cég 49 százalékot vásárolhat az általa építendő erőműben.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.