Költségvetés Augusztusban néhány száz eurót kap közel 3,7 millió olasz nyugdíjas, akiknek a nyugdíját két évig nem indexálták az inflációval – így reagál egyelőre Matteo Renzi kormánya az alkotmánybíróság döntése nyomán előállt helyzetre.
A testület április végén alkotmányellenesnek minősítette Mario Monti szakértői kormányának döntését, amellyel befagyasztották a minimum háromszorosánál magasabb, lényegében a havi 1500 euró fölötti nyugdíjakat. Monti kormányának 2012 elején a fizetésképtelenség széléről kellett visszarántania az adósságterhét egyre nehezebben finanszírozó Olaszországot, és a befagyasztással 2012-2013-ban mintegy 5 milliárd eurót takarítottak meg.
Most viszont, ha mindenki visszamenőleg megkapná a kimaradt összeget, plusz kiigazítanák a mostani nyugdíjakat, az összesen mintegy 18 milliárd euróba kerülne. Ennek nyomán az olasz költségvetési hiány valószínűleg túllépné a GDP 3 százalékát, vagyis az uniós küszöböt, így Renzi most csak azt a 2,18 milliárd eurót osztja ki, ami a szegénység enyhítésére volt félretéve az idei büdzsében.
A tegnap elfogadott kormányrendelet értelmében a havi 1700 eurónál alacsonyabb nyugdíjban részesülők augusztusban 750 euróhoz jutnak, majd sávosan csökken a visszatérítés, a havi 3200 eurónál magasabb nyugdíjat élvezők már nem kapnak semmit. Az elmaradt indexálással 2016-tól kezdve igazítják ki a juttatásokat, az havi 5-15 euró pluszt jelent majd. Az olasz nyugdíjfolyósító adatai szerint az országos átlagos öregségi nyugdíj jelenleg havi 1098 euró – a közalkalmazottaké 1773 euró –, de a juttatások 64 százaléka nem éri el a havi 750 eurót.
Az Európai Bizottság júniusban teszi közzé véleményét Olaszország idei költségvetési programjáról, amely eredetileg 2,6 százalékos hiánnyal számolt; Brüsszel annyit jelzett, hogy a kormány lépéseitől is függ, mennyire veszik majd figyelembe az alkotmánybírósági döntés hatását.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.