BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nem véd az olaj a leminősítéstől

Olajországok egy csoportját sorozta meg leminősítéssel a Standard & Poor’s, köztük a világ legnagyobb kitermelőjét, Szaúd-Arábiát is.

Szaúd-Arábia még épphogy benn maradt az A kategóriás adósok között, Bahrain már a bóvliba került, Oroszország viszont ezúttal megúszta. Ezek a legfontosabb tételek az S&P szerdán este közzétett felülvizsgálati jelentésében, amely ezúttal főleg nagy olajtermelő országokat vett sorra. A szaúdi királyságra különösen rájár a rúd, hiszen az S&P utoljára alig négy hónapja rontotta le a besorolását, most pedig egyből két osztályzattal vitte lejjebb, A mínuszra, igaz, stabil kilátásokkal. A hitelminősítő indoklása szerint az olajárak hanyatlása jelentős és tartós hatással van a nagymértékben az olajbevételektől függő ország költségvetési és gazdasági mutatóira. A 2016-os szaúdi büdzsét már így is 13 százalékos hiánnyal számolták ki – tette hozzá az indoklás –, pedig akkor még 45 dollár/hordós olajárat vettek alapul.

Az ugyancsak az olajra utalt Bahrain sebezhetősége évek óta növekszik – közölte az S&P –, ahogy a belső feszültségeket a kormányzati kiadások növelésével próbálták csillapítani; a tavalyi évet 11,5 százalékos költségvetési hiánnyal zárták a tervezett 10 százalék helyett. Az öböl menti királyság éppen tegnap akart kibocsátani összesen 750 millió dollár értékű kötvényt, ezt lefújták, miután az ország két osztályzattal lejjebb, a BB kategóriába került, és ezzel az S&P-nél kiesett a befektetésre ajánlott kategóriából.

A még éppen a bóvli fölötti BBB mínuszba kerül Oman és Kazahsztán, előbbi stabil, utóbbi viszont további leminősítés veszélyét jelző negatív kilátással; a kazahoknál az ügynökség szakértői az inflációt, a devizára nehezedő nyomást és a bankszektor ingatag voltát tekintik nagy kockázatnak.

Brazília a már eddig is bóvlit jelentő BB plusznál eggyel rosszabb, BB osztályzatot kapott, ezt és a negatív kilátást egyaránt indokolják az S&P szerint a gazdasági és a politikai nehézségek. Oroszország viszont megtartotta a BB pluszt, igaz, szintén negatív kilátással. Az S&P figyelembe vette, hogy az oroszoknak még mindig adnak mozgásteret a felhalmozott költségvetési tartalékok, ám arra is rámutattak, hogy ez a vártnál gyorsabban erodálódhat, főleg a nemzetközi szankciók miatt.

A hitelminősítő elég szkeptikusan nyilatkozott arról a hét eleji megállapodásról, hogy Szaúd-Arábia és Oroszország a januári szinten fagyasztja be olajtermelését az árak stabilizálásának, sőt növelésének érdekében. A befagyasztás rekordmagas szinten történik – mutatott rá az S&P –, ráadásul a siker nagyban függ más kitermelők csatlakozásától, Iraktól és Irántól viszont ez szerintük nem várható. Keresleti oldalról se jobb a helyzet, Kína gazdaságának lassulása, illetve adósságtörlesztési terhei továbbra is nagy globális kockázatot jelentenek.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.