A BauMax barkácsáruházlánc csődje után került veszélybe az alapító tulajdonos Karlheinz Essl és felesége műgyűjteményének sorsa. A házaspár legfőbb célja, hogy az 1970 óta épített 7000 darabos gyűjtemény ne hulljon elemeire. 2014-ben az osztrák államnak ajánlották fel megvásárlásra, akkor a bécsi kormány elutasította őket, most viszont megállapodás született arról, hogy a gyűjtemény 2044-ig az Albertinába kerül tartós letétként, és az anyag feldolgozásához és kiállításához 1,1 millió euróval járul hozzá a költségvetés. A gyűjtemény könyv szerinti értéke a BauMax felszámolásakor nyilvánosságra hozott adatok szerint 86 millió euró volt, de szakértők szerint ennek háromszorosát is érheti, ám ha egyben kerül ki a piacra, korántsem biztos, hogy reális áron sikerül értékesíteni.
A Christie’s aukcióján 2014 októberében már értékesítettek a gyűjteményből 44 kiemelkedő művet – Richter, Baselitz, Kippenberger, Polke, Hundertwasser és Maria Lassnig alkotásait, nagyjából 50 millió euró értékben –, hogy időt nyerjenek a többi mű sorsának hosszabb távú rendezésére. A többi alkotást egy társaságba vitték be, amelynek 40 százalékban az Essl család, 60 százalékban pedig Hans Peter Haselsteiner építési nagyvállalkozó, évekig a Strabag igazgatótanácsának elnöke, lett a tulajdonosa.
A helyzet most megoldódni látszik, Klaus Albrecht Schröder, az Albertina vezetője közbelépésének köszönhetően, aki bizalmi kapcsolatot ápol Esslékkel, és megszerezte a kormány pénzügyi támogatását is ahhoz, hogy az Albertina tartós letétként befogadja az Essl-gyűjteményt. Schröder jól ismeri a kollekciót, ő volt az, aki először bemutatta a gyűjteményt a nagyközönségnek, még a Kunstforum Bank Austria igazgatójaként, az a kiállítás később tizenegy országban járt. A tervek szerint fél évig tart a kollekció átvétele, ezalatt kidolgozzák a több százmillió euró értékű gyűjtemény bemutatására vonatkozó terveket is.
A költségek fedezésére a kormány 1,1 millió eurónyi forrást biztosít az Albertina múzeumnak. Az anyag egyik részét a 2018-ig rekonstrukció miatt zárva tartó Künstlerhausban helyezik el, a másik részét pedig valószínűleg szétosztják más ausztriai, főként vidéki közgyűjtemények között. Az Albertina szabad kezet kapott a döntéshez, az aláírt szerződés szerint önálló jogokat kap a műtárgyak bemutatására, kölcsönzésére és reprodukálására. A klosterneuburgi múzeumépületet a következő tíz évben az Albertina raktárként fogja használni, későbbi sorsáról az épület tulajdonjogát továbbra is birtokló Essl család dönt majd.
Az Essl-gyűjtemény a 20. és a 21. század művészetére nyújt nemzetközi rátekintést, középpontjában a legjelentősebb osztrák művészek munkáival, mint Arnulf Rainer, Maria Lassnig, Valie Export, Hundertwasser, Hermann Nitsch, Gottfried Helnwein. Esslék 1999 óta 2016. nyári bezárásáig működtették magánmúzeumukat a Bécstől néhány kilométerre fekvő Klosterneuburgban, ahol magyar művészek is gyakran kaptak bemutatkozási lehetőséget, és a gyűjtemény magyar anyagot is tartalmaz, sőt 2005-ben az Essl házaspár díjat alapított közép- és délkelet-európai művészek támogatására, amit magyar alkotók is többször elnyertek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.