Tavaly ismét rekordmennyiségű villamos energiát termelt a paksi atomerőmű. E mögött részben az áll, hogy a társaság egy közel egymilliárd forintos fejlesztés eredményeként a korábbi 12 havonkénti helyett átállt 15 havi fűtőelemcserére, így pedig ritkábban kell leállítania a blokkokat. A négy egység átlagos teljesítménykihasználása a váltás révén 91,38 százalékosra nőtt, az egy évvel korábbi érték 90,4 százalék volt. Tavaly a hármas blokkot egyetlen percre sem kellett pihenőre küldeni, így az száz százalékon termelt.
A lépés további hozadéka, hogy 25 százalékkal esett a létesítmény fűtőanyagigénye, csökkent a fűtőelemcserével járó élőmunkaigény, és rekordalacsonyra esett az összesített sugárterhelés is. Az új üzemanyagciklusra való átállás hatására a társaság eredményessége (EBITDA) 3,2 milliárd forinttal javult, az előbbiekről Hamvas István, a társaság vezérigazgatója beszélt a tegnapi tájékoztatón. A Pakson tavaly előállított több mint 16 terawattóra áram a hazai bruttó áramtermelés 51,3 százalékát adta.
„Figyelembe véve, hogy a magyarországi megújuló alapú áramtermelésre mintegy 9,6 százalék jutott, teljes energiatermelésünknek közel 61 százaléka volt karbonsemleges” – mutatott rá a rendezvényen Csiba Péter, a társaság igazgatósági elnöke, aki egyben az atomerőművet ellenőrző MVM Zrt. elnök-vezérigazgatója is. Az atomerőmű működtetésével évente 6 millió tonna szén-dioxid kibocsátása előzhető meg. Hamarosan lezárul Pakson az atomerőműblokkok üzemidejének húsz évvel történő meghosszabbítása. Három egység a korábbi években már megkapta az Országos Atomenergia Hivatal erre vonatkozó engedélyét, a hivatal már a negyedik blokkét vizsgálja. „További húszévnyi működés esetén már érdemes ennyi év alatt megtérülő fejlesztéseket is indítanunk” – mondta Hamvas István.
Egy nagy projekt már el is indult: a négy blokk összesen 8 turbinájának felújítása révén a 2000 megawattos erőmű teljesítménye további 30 megawattal nőhet. Már a 2000 megawatt is egy korábbi fejlesztés eredménye, a létesítmény eredeti teljesítménye ugyanis 1800 megawatt volt. Az atomerőműben tavaly 17 jelentésköteles műszaki probléma volt, nagyjából feleannyi, mint tíz éve. Mindegyikük nullás besorolást kapott a hétfokozatú nemzetközi skálán.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.