Abszolút hozamú és részvényalapokkal lehetett a legtöbbet keresni az év első három hónapjában. A Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetségének (Bamosz) adatai szerint a részvényalapok közül a feltörekvő piaciakkal kereshették a legtöbbet a befektetők. Az Aegon lengyel részvényalapja több mint 16 százalékot hozott három hónap alatt, de a török, a dél-amerikai vagy az ázsiai piacon befektetett konstrukciókkal is két számjegyű hozamot lehetett elérni. A fejlett piacokon befektető részvényalapok körülbelül 5 százalékos hozamot értek el, azok a befektetők viszont, akik a BUX indexet követő konstrukciót választottak, veszítettek a befektetéseiken, és sokat buktak azok is, akik orosz részvényalapot vásároltak.
[caption id="" align="aligncenter" width="600"] Kép: AFP[/caption]
Az abszolút hozamú kategóriában az OTP Alapkezelő konstrukciói vitték el a pálmát. Az OTP EMDA például 6,33, a Trend alap lakossági sorozata pedig 6,22 százalékot szedett magára. A havi jelentések szerint az EMDA januárban az aranyon keresett sokat, februárban pedig elsősorban a török és a mexikói pozícióknak köszönhetően ért el jó eredményt. Az aranyon az árupiaci alapok is nyertek. Ebben a kategóriában a Budapest Alapkezelő arany alapok alapja vittel el a pálmát több mint 6 százalékos hozamával. A többi nyersanyagalap viszont esett, kivéve az OTP Föld Kincsei konstrukcióját.
Néhány vegyes és tőkevédett alapnak is jól ment az első negyedévben. A kiegyensúlyozott vegyes alapok közül a Quaestor Tallér például több mint 8 százalékos hozammal örvendeztette meg a befektetőket. Ők egyébként nem lehetnek már sokan, hiszen az időközben az Access Alapkezelőhöz átkerült alapban már csupán 94 millió forint van. A tőkevédett alapok kategóriájában egyebek között a CIB Tripla Top és a K&H Világcégek ért el 5 százalékot meghaladó teljesítményt.
A legnagyobb bizalmat azonban nem ezeknek, hanem ingatlanos alapoknak adták a befektetők. A legtöbb friss pénz az első negyedévben az OTP Ingatlan Alapkezelő OTP Prime alapjába került, a január második felében indított alap már csaknem 29 milliárd forintos. A Diófa Alapkezelő MPT Ingatlanalapjának lakossági sorozatába eközben nagyjából 23 milliárd forint áramlott. Az OTP Ingatlanalapba 21,5 milliárd forint friss pénzt fektettek, a jelenleg legnagyobb méretű hazai befektetési alap, az Erste Ingatlan pedig 12,4 milliárdot húzott be.
Ezeknek a konstrukcióknak a hozama viszont kevésbé kiemelkedő, az OTP Prime egyelőre mínuszban áll, az MPT valamivel több mint 1 százalékot hozott három hónap alatt, az Erste és az OTP Ingatlan pedig 0,61 és 0,43 százalékot szedett magára.
Néhány abszolút hozamú alap is meggyőzte a befektetőket jó teljesítményével. Az OTP Supra csaknem 17 milliárd forintnyi friss megtakarítással gyarapodott, bár az idei teljesítménye viszonylag szerény volt, három hónap alatt a hozama nem érte el az egy százalékot. Ömlött a pénz a most indított CIB Talentumba is, csaknem 10 milliárd forintot szedtek össze alig két hónap alatt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.